От политическото обединение "Демократична България" ще настояват за промени в Конституцията на страната за въвеждане на лустрация, отпадне на давността за престъпленията по време на комунистическия режим у нас и гласуване на ясен мандат на специално разследващо звено за съответните деяния. Това стана ясно по време на кръгла маса на тема "Лустрация. Декомунизация. Памет. Незавършената реформа", съобщава репортер на Actualno.com.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Лустрацията е много комплексен проблем, който никога не беше комплексно решен от българското общество. Ние сме длъжни, макар и късно, да поискаме и да намерим механизъм този процес да започне отново. Това заяви лидерът на ДСБ и съпредседател на "Демократична България" Атанас Атанасов.
По думите му действащата сега Конституция има за основна цел да предпази комунистическата номенклатура. "Направи се опит отговорността на комунистическата номенклатура да бъде прехвърлена само на нейния репресивен апарат. Така много удобно се вадеха досиета и биваха фиксирани погледите в публичното пространство в този и онзи. А номенклатурата през цялото време беше невинна", заяви ген. Атанасов. Според него това е било някакъв тип изкривяване.
Темата не е просто за отделните съдби. Много повече от това трябва да видим. Тази тема е темата за скритата власт. Това е тази власт, която една номенклатура продължава да държи като своя, изрази мнение и лидерът на "Да, България" и съпредседател на "Демократична България" Христо Иванов. По думите му, ако нашата демокрация днес е фасадна, зад нея стои само тази скрита власт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Ние днес, за да имаме реална демокрация на гражданите, трябва да започнем от темата за лустрацията. Искаме да предложим конкретно решение - ако трябва да променим Конституцията, да я променим, убеден е Христо Иванов. По време на кръглата маса той се обърна в лично качество към премиера Бойко Борисов и го призова да се срещне с обявилия гладна стачка Николай Колев-Босия. Не искам да си представям, че Бойко Борисов ще си причини още един грях, а е на път, каза Христо Иванов. Състоянието на Босия не е леко. Времето, в което може да се отговори на предизвикателството, което той отправя, се съкращава, подчерта още Иванов.
Всичките мръсни сделки със зависимости и с ченгета, стават на тъмно. Колкото повече се изсветляват сделките с частни компании, толкова по-малко поле за действие остава на властта, коментира и Владислав Панев, съпредседател на политическото обединение. Според Панев проблемът е, че, когато бизнеси, свързани с тъмната страна на властта, застрояват морето и планините, те се чувстват безнаказани и могат да вършат престъпления. Той поясни, че привилегиите на определени фирми, свързани с властта, костват бягството на български предприемачи в чужбина. Панев подчерта, че в България има скрита власт, която е окупирала цели отрасли.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Според преподавателя по право Атанас Славов първата мярка, която трябва да се вземе по отношение на лустрацията, е промяната на Конституцията. Славов даде пример, че в Румъния в момента има процеси срещу надзиратели от времето на комунистическия режим, а в самата Германия реалните разследвания срещу престъпленията на нацизма са започнали през 60-те години. По думите му трябва да се въведе неизбираемост на хора, които са заемали ръководни длъжности и да се установят също така проверки за лоялност и интегритет. От "Демократична България" поискаха да отпадне давността за престъпленията по време на комунистическия режим у нас и да се гласува ясен мандат на специално разследващо звено за съответните деяния.
Експертът Любомир Авджийски пък погледна в исторически контекст на темата за лустрацията, като цитира Резолюция 1096 от 1996 г. на Съвета на Европа, посветена на "мерките за разрушаване наследството на бившите комунистически тоталитарни системи". Авджийски посочи, че за разлика от останалите източноевропейски страни, в България се е случила подмяна, защото в документа всички страни от Съвета на Европа приемат, че лустрацията трябва да бъде извършена.
Юристът Димитър Божилов от експертния съвет на политическото обединение отбеляза, че е формирана работна група от юристи, общественици и активни граждани по темата, като предложенията, с които от "Демократична България ще излязат, ще залегнат бъдещата им предизборна програма.