Политическото обединение „Демократична България“ внесе във Върховния административен съд (ВАС) жалба срещу решението на Министерски съвет от 16 май 2018 г. във връзка с доклада за одобряване на конкретни предложения, свързани с възможностите за реализация на проекта АЕЦ „Белене“. Това съобщиха от "Демократична България", като заявяват, че ще организират протест при внасянето на темата в дневния ред на Народното събрание.
Още: Не може в глутница вълци да пратиш агне: Ревизоро за бъдещия вътрешен министър
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
"При приемане на оспорваното решение, Министерски съвет (МС) е действал в нарушение на разпоредбите на закона и наложения през 2012 г. мораториум върху реализирането на АЕЦ „Белене“. Считаме, че МС е приел необосновано решение, застрашаващо безопасността, здравето както и живота на българските граждани", отбелязват още от "Демократична България".
Със свое решение от 29.03.2012 г. и Народното събрание (НС) на Република България подкрепя действията на правителството за прекратяване изграждането на ядрена централа „Белене“, припомнят от политическото обединение и посочват, че така законодателят се е солидализирал с по-ранно решение от 28.03.2012 г. на МС, което отменя предходни решения на изпълнителната власт за изграждане на ядрената централа. "Като мотиви за своето решение, Народното събрание посочва опасенията от сеизмичен риск на площадката в Белене, особено в контекста на ядрената катастрофа във Фукушима (Япония), както и обективната невъзможност републиканският бюджет или българските държавни електроцентрали да финансират или изплащат кредити за проект с недоказана икономическа ефективност", припомнят от "Демократична България".
Оттам посочват, че във връзка със сеизмичната активност в района несъмнено се създава "предпоставка за катастрофални последици, вследствие на авария в атомна електроцентрала, находяща се в близост до населени места и обработваеми земеделски земи. Наред с горното, по никакъв начин не бяха представени данни и доказателства относно икономическите и финансовите показатели на проекта. Не бяха подложени на обществени обсъждания параметрите и реквизитите на инвестиционните намерения на анонимни чуждестранни инвеститори, без ясна визия и гаранция за българската енергийна независимост".
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
От политическото обединение уточняват, че с последното си решение от средата на май т.г., правителството не отговаря на зададените предписания на НС от края на март 2012 г., а именно:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
- За рационално използване на изградената материална и производствена база на площадка "АЕЦ "Белене", правителството да проучи технико-икономическите условия за изграждане в следващите години на парогазова централа на площадката на АЕЦ "Белене", която да функционира на пазарен принцип;
- Министърът на икономиката, енергетиката и туризма да извърши необходимото за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй", като се използва платеното от Република България оборудване;
- Министърът на икономиката, енергетиката и туризма периодично да информира Народното събрание за действията по изпълнение на зададените насоки, както и за преодоляване на последиците от прекратяване изграждането на ядрена централа на площадка "Белене".
Още: Велислав Величков: С гласуването в правна комисия вече има щемпел за правителство
Още: Незаконната миграция и мрежите за трафик събраха министри от България, Турция и Гърция (СНИМКИ)
"Законодателният орган на Република България по явен и недвусмислен начин денонсира проекта АЕЦ „Белене“, чието евентуално изпълнение е отчетено като ненужно, необосновано, икономически неефективно и опасно за здравето и живота на българските граждани", категорични са от "Демократична България".
В мотивите за жалбата към ВАС се посочва още, че "не се дава отговор на въпроси от изключителна важност: Как, къде и по какъв начин ще бъде преработвано отработеното ядрено гориво от атомната електроцентрала и къде ще бъде изградено хранилище за дългосрочно съхранение, както и каква е прогнозната стойност на разходите за тези дейности. Не се дава качествен анализ на негативното въздействие върху екологичната система в региона, нито за мерките за преодоляването му. Не се представя и информация относно начина за постигане на безопасност на прогнозираното съоръжение", алармират от "Демократична България".
От политическата формация се обръщат и към върховните съдии с молба за отмяна на решението на МС по точка № 37, от дневния ред на заседание на правителството, проведено на 16.05.2018 г.