Установени са невралгичните точки за купуване на гласове в страната, както и много от хората, замесени в тези практики в различните региони. С много засилена оперативна работа ще им противодействаме, набелязани са мерките. Това каза пред журналисти в Плевен служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който пристигна за годишния отчет на Областната дирекция на МВР.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Министърът коментира, че сега с използването на хартиената бюлетина ще се засили интересът към купуване на гласове. "Набелязали сме районите, набелязали сме хората, които се занимават с тези практики, работим с тях и с цялото им обкръжение", категоричен бе той.
"Криминалният контингент няма особена тясна специализация. Когато го набележиш и работиш с него по-интензивно по линия на оперативната работа, при всички случаи се противодейства и на купуването на гласове. Ние нямаме за цел да изолираме точно определен криминален контингент, който прави само това. Установи се, че едни и същи лица се занимават и с наркотрафик, нелегална миграция, сега ще се включат и в купуването на гласове", подчерта Демерджиев, цитиран от БТА. Още: Демерджиев: Кметът на Симитли е притеснявал секция, прокуратурата мълчи
На въпрос дали се обсъжда увеличение на възнагражденията на полицейските служители, министър Демерджиев заяви, че са използвани много резерви. "Преработихме много от подзаконовите нормативни актове, за да повишим максимално тези плащания. В края на миналата година раздадох и парични награди на всеки един полицай в максимален размер, който е допустим, такава ще бъде политиката на министерството, докато този екип го управлява. Търсим всички възможности да обезпечим полицаите с по-добро възнаграждание", обясни МВР министърът.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Припомняме, че първият законопроект, с който се зае 48-ото Народно събрание, беше за промени на Изборния кодекс. Текстовете обединиха ГЕРБ, ДПС и БСП в т.нар. "хартиена коалиция", заради желанието им да се върне възможността за масово използване на хартиените бюлетини. В крайна сметка обаче те стигнаха по-далеч и обезсмислиха машинния вот. Трите партии превърнаха устройствата в обикновени принтери за нов вид бюлетина, която също като традиционната ще се брои на ръка. Въпреки протестите и наложеното от президента вето, "хартиената коалиция" остана единна в подкрепата си за спорните изменения. В последните дни на този парламент "Продължаваме промяната" и "Демократична България" вече сезираха Конституционния съд за поправките.