Прокуратурата държи на трупчета знакови разследвания. Това стана ясно от думите на служебния вътрешен министър Иван Демерджиев по време на изслушване в парламента.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
По думите му има много разследвания, които МВР е изработило и са готови за съд, но които след това потъват в прокуратурата.
Демерджиев обясни, че когато е встъпил в длъжност е имал разговори с прокуратурата и част от затлачените дела са се задвижили. "Но не се задвижиха всички. И към днешна дата има производства, които необичайно се бавят или са прекратени при обстоятелства, които заслужават особено внимание", посочи министърът.
Той обясни, че още миналото лятото е предал на министъра на правосъдието списък с 13 производства на ГДБОП и 23 производства на националната полиция, които според МВР се бавят от прокуратурата. Правосъдният министър е сезирал Инспекторатът към Висшия съдебен съвет, но той не е намерил нищо нередно. Още: Методи Лалов: Борисов даде командата Гешев да бъде отстранен (ВИДЕО)
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Делата са приключени при нас най-късно 2020 г. и след като 2023 г. никой не е върнал никакво указание, а делата продължават да са висящи, възниква въпросът какво се е правело толкова дълго време", каза Демерджиев.По думите му и към момента има такива дела с висок обществен интерес, по които не се работи по необясними причини - поне 8 на полицията, 15 на ГДБОП, поне 75 в областните дирекции на МВР. "Това са твърде много случаи. Тук не попадат тези на прекратявания със странни мотиви. В момента събирам тази информация, ще я предоставя", посочи министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
По думите му технологията за бавена на делата е да се изземват от МВР, да се предадат се на следовател, след това отиват в закритата вече спецпрокуратура и там биват "спирани, обединявани и забавяни с всякакви тактически прийоми". Според министъра е добре, че след закриването на спецправосъдието част от тези дела ще се върнат по места.
"За мен е неприемливо, когато делото е изработено от полицията, прокуратурата да чака години, за да се произнесе с краен акт. Няма повод за такъв размисъл. Това е изкуствено забавяне, докато фокусът на общественото внимание се отклони", посочи Демерджиев. "В момента, в който едно дело стане твърде опасно, то преминава в ръцете на следствието и там нещата се променят и като динамика, и като резултати", допълни той.
Според него трябва да се направят законодателни промени. Като например да не се позволява толкова лесно на следствието да изземва дела от МВР. А също така актовете на прокуратурата, с които се завършва едно наказателно производство, да бъдат публични и подредени в регистър. Министърът отново пледира и престъпленията, извършени от магистрати, да не се разследват от тях самите, а от МВР.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация