Служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев смята, че взривът пред кортежа на Иван Гешев е "действие, насочено да предупреди или да сплаши главния прокурор".
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Пред БНР той заяви, че това все пак е негово лично мнение, но разследването вече напредва и скоро може да станат ясни фактите. "Все пак е атентат – дали е сплашване, или е за да бъде физически ликвидиран главният прокурор, то все пак е недопустимо посегателство", коментира Демерджиев.
"Започваме да се приближаваме все повече. Ще направим всичко възможно да стигнем до истината, привлекли сме много експерти от много партньорски служби", добави той.
"Иван Гешев не каза нищо ново, той призна, както и г-н Сарафов, практики и факти, за които отдавна се говори в правната общност. Ние сочехме тези проблеми през годините, искахме да бъдат решени. Те се премълчаваха. А в началото на миналата седмица бяха признати от самите магистрати. Те бяха факт още години назад, просто се премълчаваха", каза Демерджиев за прокурорския скандал.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
ОЩЕ: Инспекторатът към ВСС се самосезира за скандала между Сарафов и Гешев
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"За съжаление, тези производства за магистрати и висши политици се водят от други структури – най-вече следствието. Нашите правомощия в МВР в тази насока са силно ограничени и неслучайно апелирах към Народното събрание да се даде компетентност и на служби в МВР да разследват този род престъпления. Не може при тези взаимовръзки между политика и съдебна система да сме сигурни, че всяко разследване ще е безпристрастно", заяви Демерджиев.
През седмицата той обяви пред парламента, че в прокуратурата се държат множество дела "на трупчета“. "Тази практика може да бъде прекратена с някои законодателни изменения, които да дисциплинират прокуратурата при приключване на делата, като се дадат правомощия за разследване на МВР на магистрати, да не сме отстранени от възможността да разследваме хора по високите етажи на властта. Тогава може да очакваме, че все някоя институция ще стигне по-далеч, ще си свърши работа и ще има реални резултати срещу корупцията в трите власти", каза той пред БНР.
Като пример за такова дело Демерджиев даде "Барселонагейт". "И не само това. Има дела, касаещи магистралите, производството за неправомерното задържане на г-н Борисов, което не е приключило. Когато встъпих в длъжност, тези производства бяха повече. Бяха прекратени производства срещу полицаи, чрез които прокуратурата ги държеше в страх", заяви министърът.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
"Влиянието е двупосочно – политиката прави всичко възможно да влезе в съдебната власт, да реди ръководители и да влияе на магистратите. Магистратите опитват чрез държене на дела на трупчета да влияят на политиците", каза той.
ОЩЕ: Ясен Тодоров: Ако има дела на трупчета, отговорен е Борислав Сарафов