Дания вече ни подкрепя за Шенген. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на външните работи Костадин Коджабашев по време на брифинг в Министерство на външните работи.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
"Темата за присъединяване на България към Шенген е на дневен ред от над десетилетия. Страната ни изпълни критериите за присъединяване още през 2011 г. Готовността на нашата страна за членство в Шенген беше неколкократно потвърждавана и от Европейския парламент ,и от Съвета на ЕС. Присъдеиняването ни се оказа не толкова технически, колкото политически въпроси", заяви Коджабашев. По думите му предстоящата реформа на Шенгенското пространство отново се е поставила позамрялата тема за разширяването на Шенген, затова и амбицията на служебния кабинет е да се използва максимално тази отворена врата и страната ни, ако е възможно в края на годината, да стане пълноправен член.
"България поддържа активен диалог с всички скептично настроени държави-членки и действа проактивно", заяви Коджабашев.
Коджабашев обърна внимание, че България и Румъния изготвят презентации относно степента на прилагане на достиженията на шенгенското право, а те ще бъдат представени в началото на следващия месец, а в края на месеца пристига комисия от експерти, която под координацията на ЕК ще направи проверка.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"България и Румъния съвместно поканиха на доброволен принцип екип от експерти, които на място тук в България и Румъния да се запознаят как двете държави прилагат последните достижения на шенгенското законодателство. Инициативата беше подета от нашата страна", подчерта Коджабашев.
Той обърна внимание, че пе прави необходимото резултатите от тази визита да доведат до промяна на скептичните нагласи. "Добър сигнал е, че вече има някои позитивни нагласи от някои от скептично настроени държави-членки. За пример е посоча парламентът на Дания", каза той. Коджабашев каза, че Дания, която ще ни подкрепи.
Още: Шенген и законите по Плана за възстановяване топ приоритети за Крум Зарков
Темата с Украйна
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Стана ясно, че страната ни е участвала в онлайн среща на Международната кримска платформа. "От българска страна участие взе министър Николай Милков. Той категорично препотвърди позицията на страната ни за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници, включително и териториални води. Още веднъж призова за широки международни усилия за слагане на край на войната, за да бъде отворен път към мира и път към възстановяване на страната", добави още Коджабашев. Той уточни, че е била препотвърдена готовността на страната да оказва подкрепа в области, където българската подкрепа би била най-ефективна и действително би довела до добавена стойност. "Кои са конкретните сфери на дейност. Осигурена е временна закрила на повече от 127 хил. украински бежанци, от които повече от 85 хил. са останали в страната. България подкрепи инициативата на ЕС "Коридори на солидарността" за улесняване на износа на украинско зърно. Поет е ангажимент за поддръжка и ремонт на украинско военно оборудване в български оръжейни заводи, като водеща страна допринасяме за фонда на НАТО за медицинска рехабилитация", добави още Коджабашев.
Още: Всичко за войната в Украйна - четете ТУК.
Зам.-министърът Коджабашев подчерта, че едно от първите неща, които е направило служебното правителство, е да се стартира процедурата на поетапно откриване на нашето посолство в Киев. По думите му най-вероятно в началото на септември ще замине първата група, която ще възстанови работата на нашето дипломатическо представителство в Киев. "На този етап няма решение за отваряне на генералното консулство в Одеса, тъй като условията там не позволяват да функционира нормално дипломатическо представителство", добави Коджабашев.
Стана ясно, че за момента няма предвидено откриване на избирателни секции в Украйна. "Ако успеем да открием посолството, вероятно ще видим дали има възможност да се подготви гласуване. Ако някъде се съберат 40 заявления, ние сме длъжни да организираме секция", каза ръководителят на работна група "Избори" към Министерство на външните работи Иван Кондов.
Организацията на изборите
В 48 държави вече има разрешения за провеждане на вота, като все още се чакат три държави да отговорят. "Има неприятна новина за нашите съграждани в Чехия. За съжаление чешките власти не разрешиха откриване на секции извън българското посолство в Прага. На миналите избори по изключение ни бяха разрешени 7 секции извън посолството. Продължаваме работа с египетските власти. Засега все още нямаме положителен отговор", коментира Кондов.
Още: Радев насрочи изборите за 2 октомври
"По отношение на заявленията спрямо миналата седмица, имаме голям напредък. Миналата седмица бяха над 2500, сега имаме над 16 000. Ние се надяваме на много повече", коментира още ръководителят на работната група. Стана ясно, че най-много заявления са подадени в Турция - 10 146, след това са Великобритания, Испания, САЩ и Италия. Стана ясно, че в момента няма проблем с доброволците по организацията на изборите.