"Манолова го позволи през 2006 г. (ситуацията с частните съдебни изпънители, бел. ред.)Тя беше в екипа, който написа новия ГПК и е редно да има доблестта да каже: „На времето сгрешихме, прекалихме“. До 2006 г. го имаше проблема със свръхзащитата на длъжника. От тази крайност отидохме в другата."
Това заяви председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов относно дейността на омбудсмана Мая Манолова във връзка с дейността на частните съдебни изпълнители (ЧСИ).
Като правна комисия миналата година три пъти направихме опит да насрочим една широка конференция с участието на съда, за да завършим работата ни по ГПК, по отношение и на заповедното производство, допълни Кирилов пред bTV.
По думите му „това са факти и те са лесно установими“.
Кирилов увери, че „за пореден път ще подкрепим Мая Манолова, но това не е верния подход - с натиск, обществено-политически натиск и заблуждаване на хората.“
Кирилов обвини Манолова в „преписваческа дейност” от старите законопроекти в миналия парламент:
"Разглезихме омбудсмана, всички партии ѝ внасяме законопроектите, които всъщност са си от парламента."
Относно предложението частните съдебни изпълнители да бъдат глобявани Кирилов добави, че практиката в последно време доказа, че трябва да се стига по-често до отменяме за правомощията.
Според него в тази насока трябва да се действа внимателно, а не истерично и панически.
Според Филип Попов от БСП обаче е спекулация, че Мая Манолова виновна.
По думите му по отношение на правомощията на съдебните изпълнители – държавни или частни, няма голяма разлика. Попов отбеляза, че заповедното производство е било въведено с цел бързина в самия процес. „В миналото Народно събрание ние искахме да променим този закон и го внесохме, но не беше подкрепен”, каза заместник-председателят на правната комисия.
Попов изтъкна, че в законопроекта на социалистите е заложено уведомяването да се извърши с поне три посещения в рамките на един месец, като едното да е в неработен ден, след което съдът служебно да направи справки за постоянния и настоящия адрес и за местоработата на длъжника и да го уведоми чрез работодателя.
Припомняме, че обмудсманът Мая Манолова предложи да бъдат намалени таксите на частните съдебни изпълнители като сборът от всички, събирани от тях такси, да не може да е по-висок от размера на задължението.
Длъжникът да се освобождава от такси, когато плати доброволно в срока за изпълнение, предвиждат още текстове от внесените в НС от националния защитник, граждански организации и адвокати предложения за поправки в ГПК.