Много е важно да се създаде и да заработи Съвет по законодателство. Това заяви лидерът на АБВ Румен Петков пред журналисти в навечерието на учредяването на 48 Народно събрание. Създаването на такъв съвет към председателя на парламента, за гарантиране на ефективността в законодателната инициатива, е сред предложенията на АБВ към коалиционните партньори от „Български възход“.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Имаме над 100 промени за няколко години в Наказателния кодекс, изтъкна Петков. Това, по думите му, гарантира само едно – няма започнало дознание за извършено престъпление, което да е завършено по законодателството, по което е започнато.
"Последните три Народни събрания са част от дестабилизацията на съдебната система", посочи Петков. Той упрекна ДБ, на ПП в нежелание да се тръгне към стабилизиране на системата и посочи като аргументи непопълнените състави на Конституционния съд (КС) и на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Конституционният съд месеци наред функционира с двама конституционни съдии по-малко. Изтече мандата на двама конституционни съдии от парламентарната квота и парламентът не може да намери сили и време да попълни състава на КС, което очевидно го прави нефункционален, изтъкна Петков.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Новият ВСС практически не може да започне работа, добави той и уточни - прокурорската и съдийската квоти са излъчени, парламентарната квота – не е.
"Съдебната система няма инспекторат – повече от 2 години е изтекъл мандата на инспектората на ВСС", изтъкна още лидерът на АБВ.
По думите му, всичко това е "заради неспособността на тези хора, които живеят от фразата „съдебна реформа и долу главния прокурор“, да направят каквото и да е за съдебната власт.