„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) може да се опита да получи и реализира третия мандат единствено ако бъде установено наличието на готовност за формиране на широко програмно мнозинство около пакет антикорупционни реформи, насочени към елиминиране на модела “Пеевски”, завършване на съдебната реформа и стабилизиране на парламентарната република.
Това реши Националният съвет на "Да, България!". Сред решенията, разпространени от пресцентъра на формацията, е и това, че трябва да се работи за постигане на единна и трайна позиция на ПП-ДБ по отношение на формулата за управление на страната.
Още: Христо Иванов: Имаме шанс да върнем часовника назад и да разрушим модела "Пеевски"
Националният съвет на партията обсъди идеята на партньора си в „Демократична България“ – ДСБ, за „технически кабинет с третия мандат, ако бъде връчен на „Продължаваме промяната-Демократична България“, пише БТА.
Още: "Да, България" ще предоговори споразумението с ПП-ДБ и поиска разширяване на коалицията
Правителство - как?
Сред предложенията на партията е да се разработи и обяви план за консултации с останалите политически сили за съставяне и приемане на декларация на Народното събрание с името “За укрепване на парламентарната република чрез продължаване на реформите”.
В тази декларация трябва да бъде записано, че политическите сили се ангажират със завършване на съдебната реформа чрез приемане на нов Закон за съдебната власт, основан на принципните положения в проекта на министър Атанас Славов и избор на парламентарна квота във Висшия съдебен съвет (ВСС), Висшия прокурорски съвет (ВПС) и състав на Инспектората към ВСС (ИВСС), свободни от нерегламентирани влияния и пригодни да реформират и изчистят от корупция органите на съдебната власт.
Настоява се за попълване на ключови регулатори чрез процедурата от проекта за Споразумение от март т.г.: Как да управляват: Неподписаното засега споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ
От „Да, България“ искат и реформа на службите за премахване на нерегламентираните влияния върху тях и въвеждане на ефективен демократичен контрол, както и реформа на Изборния кодекс и Закона за политическите партии за укрепване доверието към изборния процес.
„Ако на база тази декларация бъде установено наличие на мнозинство за реформи, да бъде приет и обявен план за преговори за споразумение за излъчване на кабинет с ограничен мандат (само реализирането на горните реформи) и за ограничен срок (9-12 месеца), като в задачите му влиза и продължаване на европейската интеграция на България и затвърждаване на геополитическата ни ориентация“, е записано в решенията на „Да, България“.
Още: „Да, България“: Няма да участваме в излъчването и подкрепата за правителство
След одобряване на този план ПП-ДБ може да вземе окончателно решение по отношение подкрепа за излъчване на правителство с третия мандат.
От партията допълват, че ако 50-ото Народно събрание не успее да излъчи правителство, декларацията и плана трябва да се превърнат в траен модел за ангажирането с отговорност за управлението на страната от страна на ПП-ДБ по формулата “подкрепа срещу реформи”.
Преди началото на Националния съвет на "Да, България" Божидар Божанов обяви, че е малко вероятно е да има мнозинство за техническо правителство, а то би било с кратък живот.
По-рано днес, в позиция на форума на "Продължаваме промяната" беше обявено, че в 50-ото Народно събрание партията не вижда условия за формиране на проевропейско, антикорупционно правителство и потвърждава, че ще бъде конструктивна опозиция.