Говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева прехвърли на кметовете отговорността за многото регистрации по настоящ адрес.
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Това стана ясно от думите ѝ във връзка с предупреждението на Министерство на регионалното развитие за редица населени места с необичайно голям брой регистрации по настоящ адрес, посочвайки ги като рискови за нагласени местни избори. Още: Местни избори 2023: Справка за стотици места с потенциално нагласени резултати
"За извършваната проеврка ние разбрахме от медиите. Искам да обърна внимание на следното: съгласно чл. 405 а от Изборния кодекс преди местни избори кметовете на общини трябва да извършат проверка", уточни Матева. Тя добави, че тази проверка трябва да започне 6 месеца преди вота и да разгледа направените през последната година нови регистрации по насоящ адрес, като проверката трябва да приключи 3 месеца преди изборния ден.
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Матева обясни още, че окончателните избирателни списъци вече са отпечатани и че това е работа на ГРАО. ОЩЕ: Ще стане ли Ковачевци за пореден път жертва на изборен туризъм
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Подготовката на машините
Инсталирането на машините започна в склада, то трябва да приключи в петък и вечерта да тръгнат машините към секциите. В Момента между ЦИК и ОИК се съгласува транспортният график за доставка на машините", обясни Матева. ОЩЕ: Местни избори 2023 г.: Как ще гласуваме с машина? (ВИДЕО)
Говорителят на ЦИК разясни и кой държи ключа за софтуера на машините.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
"Ключът, с който се подписва софтуера, се създава от трима членове на ЦИК. Всеки от тях набира свой код, който знае само той и това е една трета част от цялата парола. Паролата се състои от три части, които се набират от трима различни членове на ЦИК. Всеки един от членовете на ЦИК записва своята част от паролата и го запечатва в плик, който се съхранява в касата на ЦИК и при нужда може да бъде отворен и да бъде използван, ако те не си го спомнят или не са в сградата“, обясни Матева.
Хартиените бюлетини са в готовност
Матева поясни, че хартиените бюлетини са в областните администрации, някои от тях вече са подадени на общинските администрации и ще бъдат подготвени за предаване на секциите. ОЩЕ: Местни избори 2023 г.: Как ще гласуваме с хартиена бюлетина? (ВИДЕО)
Малко статистика
Назначени към момента са 12 238 секционни избирателни комисии, от тях са 407 подвижни. В 9 082 от тях ще се гласува с машини, а в 3 156 с хартиени бюлетини. Към момента има регистрирани 15 организации с наблюдатели. Те са регистрирали общо 1 307 наблюдатели регистрирани. ОЩЕ: Колко струват бюлетините: Хартиената върви по 0.40 лв., а ролката за машината по 14 лв. (ВИДЕО)
Вече изтече е изтекъл срокът за регистриране на социологически агенции, като са се регистрирали 4, които ще работят с 1 149 анкетьори.