9 972 000лв. с ДДС заложи Централната избирателна комисия за осигуряване на предстоящите местни избори с машини за гласуване.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Днес, 8 септември, комисията обяви обществена поръчка за целта с две обособени позиции.
За какво плащаме?
СНИМКА: Ивайло Илиев/Actualno.com
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Първата позиция е за профилактика/диагностика, тестване на специализирани устройства за електронно машинно гласуване (СУЕМГ) и на вградените в нея периферии – принтер и четец на смарт карти. Също така за подготовка и инсталиране на операционна система и приложния софтуер, параметризиране и окомплектоване на машините, техническото им обслужване в предизборния и изборния ден по места.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Изпълнителят трябва да извърши профилактика и подготовка на 9500 машини за електронно гласуване и да подготви 200 броя за демоверсия. Прогнозната стойност е 5 928 000 лв. ДДС. При евентуален втори тур пределната цена е 3 120 000 лв. Критерий при нея за избор е оптимално съотношение качество/цена.
Втората позиция е за транспорт на машините до избирателните секции, логистичното им осигуряване в предизборния ден и деня след изборите. Нейната прогнозна стойност е 606 000 лв. с ДДС, а при втори тур - 318 000 лв. Критерий тук за избор е само най-ниската цена.
Крайният срок за кандидатстване по състезателната процедура с договаряне е до полунощ на 14 септември, като предварителният подбор ще се извърши на следващия ден.
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Още: Как БСП ще избира председател - пряко или от конгреса
"Не е имала заден план": Росица Матева разкри подробности за срещата на британския посланик в ЦИК
Местните избори - най-сложните
Припомняме, че местният вот е значително по-сложен от парламентарния, защото при изборите за Народно събрание вотът е само един. При местните избори на първия тур в повечето населени места ще има три бюлетини, в няколко кметства от големите градове, където се избират и районни кметове, ще има по четири - за кмет на кметство, за кмет на район, за кмет на община, както и за общински съвет.
ОЩЕ: "Сиела" съди ЦИК за 42 млн. лева заради софтуера на машините