Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЦИК де факто призна, че не може да направи нищо за фалшивите новини за евроизборите

02 май 2019, 08:30 часа • 3885 прочитания

ЦИК няма ресурса и механизмите да се справи с фалшиви новини за европейските избори. Това де факто призна говорителят на комисията Александър Александров.

Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК

Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа

Александров уточни, че за да има ефективна борба с фалшиви новини, следва да се проследява източникът им и да се открие мотивацията, която стои зад пускането на определена фалшива информация. ЦИК обаче не можела да направи това, но щяла да разглежда сигнали за фалшиви новини, ако са пряко свързани с евроизборите.

Иначе, до 4 май ЦИК трябва да определи местата и броят на секциите, където ще може да се гласува на евроизборите. Българите, които на 26 май не се намират в България, ще може да упражнят правото си на глас, но при определени условия, уточни пред БНТ Александров. Ако български гражданин се намира в друга страна-членка на ЕС, може да гласува в откритите в нея секции, които не се намират само в дипломатически представителства и консулства, а и на други места. Справка може да се направи на сайта на МВнР, където ще бъдат качена информация за местоположението на всяка секция и номера ѝ в съответната държава. Информация може да се намери още и на сайта на ЦИК, както и на сайта на съответното дипломатическо представителство.

Ако се намираме в страна извън ЕС, може да гласуваме само в секции в дипломатическите ни представителства.

Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва

Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии

Дори да не сме подали заявление до 30 април, че искаме да гласуваме извън страната, пак можем да гласуваме. По думите на Александров излезе, че тези заявления се правят с идеята да се определи колко голяма да е секцията.

За да може да гласуваме, трябва да имаме постоянен адрес на територията на България или на друга страна-членка на ЕС, като става въпрос за регистриран постоянен адрес поне три месеца преди датата на изборите. При гласуване представяме лична карта и подписваме декларация, че не сме гласували на друго място.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес