Текстовете от законопроекта за Бюджет 2023 няма да бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия следващата седмица, както се очакваше. Това съобщи в четвъртък председателят на комисията и депутат от ДПС Петър Чобанов.
Той очаква да стане ясно дали в идните седем дни ще бъде съставен редовен кабинет и, по думите му, чак тогава комисията може да премине към своята работа по същество.
„Своевременно ще се организираме да видим какви са нагласите на политическите сили относно предложения от служебния кабинет бюджет, как ще реагираме спрямо него. И ако няма кабинет, ще видим до какъв резултат ще стигнем - дали ще приемем бюджет, или някаква форма на удължаване на сроковете по удължителния закон", обясни той, цитиран от Нова телевизия.
На заседанието в четвъртък бяха приети единствено вътрешните правила за работа на комисията.
Припомняме, че служебният кабинет представи проект на бюджет с дефицит от 6,4%, нов дълг от 13,7 млрд. лв. и скромен прогнозен растеж от 1,8%. Тези текстове не се харесват от нито една политическа група и заявките са, че той ще бъде напълно прекроен, така че да влезе в изискванията за дефицит от 3%.
ГЕРБ-СДС, които в понеделник ще получат първият проучвателен мандат за съставяне на правителство, настояват бюджетът да бъде внесен от редовен кабинет. „Продължаваме промяната - Демократична България” пък са на мнение, че бюджетът е по-важен от кабинета.
Междувременно служебният министър на финансите Росица Велкова обяви, че ако до 10 юни депутатите не приемат нов бюджет или не удължат отново действащите текстове на съществуващия, то от 11 юни държавата ще трябва да спре да плаща и да финансира отделните си системи. Освен това, подчерта Велкова, държавата не може да разчита на Фискалния резерв, защото към момента в него има 8,8 млрд. лв., от които разполагаеми са само 200 млн. лв. Както е известно, 4,5 млрд. лв. от него са неприкосновени - т.нар. Сребърен фонд за пенсиите. Останалите пари са целеви и част от евросредствата. Само през последния месец от резерва са изхарчени 1,8 млрд. лв. за изплащане на пенсии.
И въпреки всичко това Велкова обяви, че повишаването на пенсиите от 1 юли ще бъде въведено, защото такъв е законът. Те трябва да скочат с 12% и това ще струва още над 1 млрд. лв. на хазната.