Когато икономиката заработи и има траен икономически растеж, България ще кандидатства за влизане в еврозоната. Това предвиди министърът на финансите Петър Чобанов, който направи отчет на постигнатото от екипа на ведомството през последните 6 месеца и прогноза за следващата година, предаде Стандарт нюз.
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Чобанов поясни, че това ще стане до края на мандата на правителството.
За третото тримесечие Чобанов отчете ръст на икономиката с 1,5 на сто на база на същото тримесечие на миналата година, което е най-добрият показател за осем тримесечия назад. Чобанов отчете и„вместване" в дефицита от 2 на сто, както е заложено в актуализираният вариант на бюджета.
Чобанов бе категоричен, че ускоряването на икономиката си личи и по-добрите данъчни постъпления, като има възможност дори да има преизпълнение на приходите от корпоративния данък. Според финансовия министър негативната оценка на рейтинговата агенция Standard&Poor's се отнася за първите две тримесечия на тази година.
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
"Това донякъде е нормално, тъй като рейтингът има донякъде и оценка на политическия риск, но пък политическата ситуация предполага и различни политически тълкувания. Като цяло явно това, което се случва, намира своя отглас и може да има и фискална цена, тоест протести - организирани, неорганизирани, нестабилност, която се опитват някои хора да внушат по този начин, може да се окаже, че ще се отрази негативно и на фиска. Ако погледнем рисковите премии и това, което се случи в емисиите, които имахме незабавно след влошаване на перспективата, там не виждаме подобно отражение към момента", каза Чобанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
Над 76 на сто от държавните дружества са изпълнили наредбата, според която не могат да държат повече от 25 на сто от парите си в една банка. Според Петър Чобанов, с два пъти са намалели парите на държавните дружества, които са били в банката, при която има най-голяма концентрация на средства.
"В банката, към която има най-голяма експозиция, и паричните средства, и самата нетна експозиция като абсолютна сума в милиони, е намаляла повече от два пъти, тоест там категорично се държат по-малко парични средства и като абсолютна сума, и като относителен дял. И този относителен дял вече като концентрация в системата е под 25 на сто", каза финансист номер едно. Продължава изпълнението на наредбата, допълни той.
Около 80 млн. лева ще бъдат предоставени на министерствата от фонда за растеж, а останалите над 400 млн. лева ще бъдат насочени към проекти на регионите, каза още Петър Чобанов. По думите му, все още не е ясно колко пари ще изгубим от европейските средства, но със сигурност ще са много по-малко от предварително очакваното.
Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите
Още: Шефът на БНБ предложи на парламента отново Радослав Миленков за подуправител
По Оперативна програма "Административен капацитет" ще има загуба на средства, предвиди министърът.
Чобанов обясни, че загубата ще е по-малка от предварителните очаквания и ще е малко по-малко от 6 милиона лева. От финансовото министерство обясниха, че е намалена възможността за загуба на средства от оперативните програми към края на годината.
Ще бъде изпълнена финансовата цел от 2% бюджетен дефицит в края на 2013 г., разясни Чобанов.
Разплащания вървяха и вчера по всички оперативни програми, обясни заместник-министърът на финансите Людмила Елкова.
„Всичко, при което имаше риск от загуба на средства е разплатено. 45 милиона лева платихме на ОП "Развитие на човешките ресурси", нямаме засега индикации, че по-голям приоритет ще се налага да се плаща с платежно нареждане в следващите дни, въпреки че това е възможно", каза още Елкова.
Връщането на ДДС е бил основен приоритет при встъпването в длъжност на екипа на МФ и за да бъдат разплатени средствата към бизнеса, се е наложила и актуализацията на бюджета, но повечето ликвидност в бизнеса дава резултат, смята Чобанов. Той съобщи, че изпълнението на данъчните приходи от корпоративен данък надминава с около 200 млн. лв. очакваната от МФ събираемост.