Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
Чешката компания ЧЕЗ започва проучване на възможностите за българско държавно участие в сделката. Това съобщи чешкото издание Lidové noviny, цитирайки говорителят на компанията Алице Хоракова.
"През последната година българското правителство не е показало официално да има интерес към сделката", казва още Хоракова
Според изнесените данни екип от адвокати ще проучи всички хипотези около сделката, след което ще бъде обявено и крайното решение. Междувременно договорът на Гинка Върбакова остава в сила, защото в него има записани редица срокове.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
"Няма никаква официална следа чешката компания ЧЕЗ да е предлагала на българското правителство да участва в изкупуването на активите ѝ в България", заяви от своя страна днес (9 март) финансовият министър Владислав Горанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
"Това не е продажба на кола. Ако са имали сериозни намерения, вероятно има писмена кореспонденция", каза Горанов. Той посочи, че и ресорният за енергетиката министър Теменужка Петкова не е виждала такава кореспонденция. Преди дни и вицепремиерът Томислав Дончев отрече твърденията на вицепрезидента на борда на чешкото дружество Томаш Плескач, че сделката е предлагана на българската държава.
"Ако чешкият мениджър е водил такива консултации, трябва да каже с кого, ние нямаме данни", допълни Горанов.
Финансовият министър повтори позицията си, че не е нужно държавата да става съсобственик на кандидат - купувача "Инерком", защото тя има достатъчно инструменти да контролира електроразпределителните дружества. Той допълни, че "истерията е прекомерна и ненужна". "Ако договорът с "Инерком" се провали, същите въпроси ще стоят на дневен ред и при следващия кандидат - инвеститор, какъв е капацитетът му и какъв е произходът на капиталите му", каза Горанов.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
"Държавата няма да прави отстъпки на ЧЕЗ за извънсъдебно решаване на арбитражния спор, ако влезе в сделката", каза финансовият министър и подчерта, че подобни хипотези са спекулативни.
В отговор на въпрос за очакваното днес решение на мениджмънта на ЧЕЗ дали да допусне българската държава като участник в сделката коментира, че при покана от Прага "трябва да изчетем тези 15 кг документи, защото трябва много внимателно да знаем с какво се ангажираме" и допусна, че "няма да ни го предоставят току така".