На летището "Батайница" край Белград вчера по обед кацна четвъртият руски транспортен самолет Ан-124 Руслан, с който бе доставена поредната система за ПВО отбрана "Панцир С1", съобщава БГНЕС.
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Всички полети до тук са преминали през въздушното пространство на България и през следващите два дни се очаква още два полета с руско военно оборудване, с което ще бъде окомплектована цялата система.
Припомняме, че полетите на руските самолет с бойна техника са разрешени от българския министър на отбраната Красимир Каракачанов: "След разрешение на министъра на отбраната и след съгласуване с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, съгласно действащата нормативна уредба бе даден положителен отговор за извършване на полети от руски самолет, пренасящ зенитноракетен комплекс "Панцир 1" за Република Сърбия".
Доставките на комплекса "Панцир" трябва да се осъществят в края на този месец.
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Какво представлява "Панцир"?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
На 24 октомври 2019 г. сръбският президент Александър Вучич обяви, че Белград е поръчал комплекса "Панцир". Той е предназначен за близка защита на граждански и военни цели от въздушни атаки при всякакви метеорологични условия, климат и радиоелектронна обстановка, денем и нощем. Комплексът може също така да защити отбраняемия обект от земни и водни заплахи.
Въоръжението на "Панцир" се състои от 12 ракети земя-въздух, готови за изстрелване (по шест ракети във всеки контейнер). Ракетите имат максимален обсег от 20 км и 30 км и са оборудвани с бойна глава с тегло 20 кг. Въоръжението на комплекса включва също 30-мм оръжие с обхват до 4 000 м и височина до 3 000 м. Ракетите се използват за борба с цели в далечна зона на обхват, докато оръжието се използва за унищожение на цели в близка зона.
Оператор на зенитноракетната система "Панцир С1" ще бъде 250 ракетна бригада, която вече е била на обучение в Русия.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
С-400 и "Панцир" на учения в Сърбия
В края на ноември 2019 г. руски самолети със зенитно ракетни комплекси С-400 и "Панцир" отново прелетяха над територията на България на път за Сърбия. Там се състоя съвместно сръбско-руско учение, което беше наблюдавано и от президента Александър Вучич.
Полетите тогава също бяха осъществени след разрешение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов.
Военни експерти коментираха, че присъствието на най-съвременните руски ЗРК на територията на Сърбия създава проблем за съседните държави-членки на НАТО – Румъния, България, Гърция и Унгария, защото могат да контролират полетите на техните ВВС в региона.
Още по темата:
Руски самолет със ЗРК "Панцир" прелетя над България за Сърбия
САЩ предупредиха Сърбия, че може да последват санкции заради руски ракети, които България пусна
Отново ли ще пуснем доставка на руски ракети за Сърбия през нашето въздушно пространство?