Сигурни ли сте, че с промените в Наказателния кодекс няма всеки втори българин да се превърне в длъжник, преследван криминално – на този въпрос правосъдният министър Цецка Цачева отговори, че категорично не е вярно, че ще се случи такова нещо и че всеки, който дължи нещо по договор, ще бъде третиран като престъпник. Трябва да има пряк умисъл и значителни вреди – едновременно, за да говорим за задействане на закона, уточни правосъдният министър.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Няма опасност прокуратурата да си избере кого да преследва, изрично подчерта Цачева. Това е колективно подготвен текст, добави тя пред Нова телевизия, като припомни, че поправките в Наказателния кодекс са приети само на първо четене и може да се предложи "по-прецизен" текст.
Цачева посъветва и бившия правосъден министър и лидер на "Да, България" Христо Иванов да прочете доклада на чуждите прокурори, изготвен съгласно Механизма за сътрудничество и проверка. В този доклад ни казват да се преразгледа чл. 282 от Наказателния кодекс, т.е. да се приравнят последствията от едно и също поведение в публичния и частния сектор, обясни министърът.
Право на самоотбрана
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Според Цачева не е добра практика да се бърза с промени в юридически институти при един конкретен случай. Не мисля, че само с промяна в действащите закони бихме постигнали голямата цел домът, имуществото и животът на българските граждани да бъдат защитени, посочи правосъдният министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
По думите на Цачева, поканени за обсъждане на евентуални промени на статута за самоотбрана са казали, че няма какво да се обсъжда и че законът е добър. Правосъдният министър посочи като такива институции Върховният касационен съд (ВКС) и Висшия адвокатски съвет. След като каза това, Цачева с витиевато обяснение сподели, че личното ѝ мнение се покрива с позицията, че няма нужда от промяна на закона, но призова да се събере експертна група, да обсъди ситуацията и да направи предложение, независимо от това какво смята тя като министър.
Относно протеста на надзирателите, правосъдният министър посочи, че няма възможност за по-голямо увеличение, а диалогът продължава.