От политиците се провокира мнението, че какъвто и закон да се приеме, няма да се преборим с корупцията. Аз смятам обратното. Това каза пред БНТ министърът на правосъдието Цецка Цачева.
„Корупцията не бива да се лекува, трябва да лекуваме обществото и държавата от корупцията. Това се постига с воля, правила и спазване на правилата, защото само доказване на необходимост от нов закон заедно в комплексния подход, със сега действащи Наказателен кодек, НПК и други закони, които имат в обхвата си на действие превенция, противодействие на корупцията ”, посочи Цачева.
По думите й до края на тази година антикорупционният закон ще бъде приет в парламента.
„Онова, което ме притеснява, че още от сега има едно провокирано от политиците мнение, че какъвто и закон да се приеме – няма да се преборим с корупцията. Аз съм убедена в обратното”, подчерта Цачева, цитирана от Фокус.
На въпрос кое е толкова страшното в това президентът на България да назначава шефа на бъдещия антикорупционен орган, Цецка Цачева каза: „Разделението на политиците и до голяма степен успехът в противодействието и борбата с корупцията зависи от общата воля. Никога еднопартиен орган, какъвто се очертава алтернативният законопроект на нашите опоненти, не би могъл да се справи с подобно нещо. Обратно – той би се използвал за политическа репресия. Не взимам повод от реплики, които са прескачали като искри помежду ни в дебати в различни студия, между привържениците и защитниците на отделните законопроекти, но дори когато под формата на афект се изпусне реплика от типа на „ако нашият закон бъде приет, всички тези факти (те не са факти, а просто голи твърдения понякога) биха се превърнали в инструмент за репресия. Това е много опасно и аз съм изключително впечатлена, че представителите на гражданското общество, политолози, социолози отчитат този аргумент в противодействието и битката с корупцията”.