Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов, който е разследван от КПКОНПИ за пране на пари, е отправял критични реплики към служителите на комисията, които са му снемали обяснения по проверката срещу него. Това се е случило на 11 август миналата година, разкрива „Свободна Европа“.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Иванов е бил в сградата на антикорупционната комисия заедно със Силвия Къдрева, в чийто ресор попада дирекция "Публичен регистър". Вероятно е искал от нея да му помогне с попълването на декларация за имотното му състояние.
"При срещата Иванов е отправил към служителите критични реплики по повод осъществено преди това снемане на обяснения от него в хода на проверка, извършвана от дирекцията. Пребиваването му на етажа е било необяснимо за агентите, работили по тази проверка, като всъщност то се дължи на посещение в кабинета на г-жа Силвия Къдрева и непосредствено след това – подаване на декларация за имущество и интереси". Това се посочва в писмено предложение на Сотир Цацаров до останалите членове на комисията, с което иска от тях да забранят на представители на КПКОНПИ да дават консултации и съвети при попълване на декларации от хора, заемащи публични постове.
От предложението на Цацаров се разбира, че това се е превърнало в обичайна практика, като „особено чести са случаите, в които такава помощ, включително и с пряко попълване на декларации на място в сградата на комисията, се извършва с участието на ресорния за дирекция „Публичен регистър“ член на КПКОНПИ“.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Според председателя на КПКОНПИ по този начин Иванов е демонстрирал пред агентите „безнаказаност и близки контакти с член на комисията“, а Къдрева е нарушила текста от Закона за комисията, който я задължава да пази „политически неутралитет“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Макар този случай да е от лятото на 2021 година, до момента той не е разгласяван официално от ръководството на антикорупционната комисия.