Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Българските политици са тежко неграмотни по икономика": Говорят Кузман Илиев и д-р Пламен Иванов (ВИДЕО)

02 април 2023, 19:52 часа • 4919 прочитания

Българските политици, в частност партийните лидери, са неграмотни, що се отнася до икономика. Това заявиха в Студио Actualno в изборната нощ икономистът и анализатор Кузман Илиев и финансистът д-р Пламен Иванов. Те участваха в панела "Икономиката като задача на политиката".

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Кузман Илиев заяви, че в България няма значение кой какво пише и говори в предизборната програма – „никой не ги чете и не ги мисли, основни партии нямаха качени реални предложения“. „Страхът и истерията са толкова големи предвид кризите, че разчитаме на това как конкретните личности ще могат да държат руля, а не това, което ни казват“, твърди той.

Д-р Пламен Иванов каза, че това са поредните избори, на които самите политици стоят „много далеч от икономиката“. „Обещанията им са далеч от това, камо ли пък изпълнението на каквато и да е програма. Стъпва се на стари обвинения. Политическа програма с конкретни стъпки за решение на проблеми не само няма, а няма и да видим“, добави той.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

„Повечето не разбират от парична политика. Не се допитват, не се интересуват и тръгват да политизират разговора. Това обаче е нормално“, твърди Кузман Илиев. „Аз съм реалист. Българските политици са тежко неграмотни. Това са хора, които никога не са се готвили. Ако хванете лидерите на партиите, повечето от тях не знаят основното в икономическата тема. Това не се преподава в университетите. Разбирам защо са на такова ниво“.

ОЩЕ: Инфлацията в еврозоната се забави

На въпрос какво трябваше избирателите да чуят по отношение овладяване на инфлацията, д-р Иванов каза, че каквото и да чуят, няма да повярват на каквото и да е. Според него дори заемането на отговорни позиции на политиците по комисии, „страхотното е, че продължават политически назначения на ключови позиции – по министерства и институции“. „Тези политически назначения на некомпетентни хора, които са далеч от областта, няма как да направят стъпки. Трябват ни експерти. Защото вървим надолу и цените показват това. Коментирането на инфлацията е политическо говорене, решения липсват, а те няма как да дойдат от служебния кабинет“, смята финансистът.

Илиев твърди, че една от причините за по-голямата инфлация у нас спрямо еврозоната е, че България дълго време взимаше външен дълг – „допълнително наливане на бензин в огъня на инфлацията“. „Първо ЕЦБ трябва да спре да печата пари, но това става с бавно темпо. Дълго лихвите са били ниски, има много дългове. В САЩ, когато тръгнаха да го правят, видяхте какво се случи. Средата е тежка и трудна за действие. Вдигат лихвите – торпилират системата, не става, затова го правят бавно. Няколко правителства, съвсем различни по разцветка, имат своята вина за социалните разходи – говорим за първите две партии. Всеки вдига разходи, но за приходите никой не се грижи“, добави той.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Ще избегнем ли рецесията и има ли такъв начин? Илиев отвърна, че рецесията ще е тежка и ще е глобална, а тук ще ни „удари“ доста по-тежко. Натрупани са активи при покачване на лихвите – сектори като имоти, криптовалути и т.н. Рецесията е хубава, тя е очистителна. Проблемът е, че политически никой не я иска, всички я отлагат, защото е много болезнено да вдигаш лихвите, каза икономистът.

Този период оттук до местните избори ще е ключов, каза финансистът д-р Иванов. „Все още нямаме бюджет 2023, очакват се траншове и по толкова лелеяния План за възстановяване. Разпределянето на пари по сектори ще е ключово. Трябва да се започне комплексно и експертно решаване. Думите рецесия и инфлация не трябва да се приемат като страшилища, имаме нужда от един очистителен период, за да може да се изчисти първо през веригите за доставки, през стокооборотите, през капиталовите обороти. В момента у нас заради политически назначения и нестабилност се отразява върху капиталовите обороти. Нямаме прогнозируемост. За да се борим като общество и икономика, не трябва да се фокусираме върху публичните разходи. Липсват предложения за насърчаване на икономиката, на предприемачеството. Защото когато пари не ти стигат в бюджета, първо вдигаш данъците. Но защо не се улесни създаването на нови компании и работни места, за да има повече данъкоплатци“, каза Пламен Иванов.

ОЩЕ: За да има пари за пенсии и държавни заплати: Ще има промени по данъците

Кузман Илиев каза, че когато има дупка в бюджета, стига до взимане на свръхпечалба. „Ще уморим кравичката, която носи млякото“, заяви той.

Пламен Иванов каза, че някои бизнеси като фармацията ще бъдат наказани по този начин. „Не намерихме как да санкционираме мобилните оператори, защото само на книга има Комисия за защита на конкуренцията“, каза той.

Илиев смята, че ако се върне лентата година назад и още малко – в ковид-средата – тогава компаниите за електроенергия са били най-губещи. Загубите им тогава и свръхпечалбата сега се неутрализира, твърди икономистът. Вдигането на данъка е изключително опасно нещо за икономиката, добави той.

"Най-основната функция на държавата е регулаторната, без тя да се меси пазарно. Това отсъства", каза д-р Иванов. 

Илиев каза, че е против всякакви субсидии. "Тук има централно разпределение на ресурс. Тук няма разлика между това, което СССР е правил, и това, което ЕС прави. Намеренията на ЕС със сигурност са по-добри, но по ефективност ситуацията е подобна", каза анализаторът. "По-притеснително за бюджета е, ако има коалиция, България ще се озове с едни разходи, които не е предвидила заради инфлацията. Може да връщаме пари, милиарди по Плана за възстановяване и по ВиК проекти. Липсата на отговорност политически става абсолютна. Няма да знаем кой е виновен за това, че може да се връщат пари, защото има служебен кабинет".

Относно дефицита и ще бъде ли над 3%, Кузман Илиев каза, че вариантът на служебния кабинет под 3% дефицит с шанс за еврозоната, е пожелателен. Със законите, така както са разписани, наистина вървим към 7-8% дефицит. А има доста сериозни рискове да е по-голяма дупката. Трябва ни функционален анализ с по-дълъг хоризонт, да види нефункциониращите агенции, да види кой работи в администрацията и да е поощрен, а който не работи - да се освободят от него", добави той.

ОЩЕ: Дефицит от около 690 млн. лева за първото тримесечие на 2023 г., отчете МФ

Д-р Иванов добави, че колкото и да се добавят приходи и се вдигат данъци, ако системата продължава да е нефункционална, ще има проблеми. „Проблемът е системен. В здравеопазването и 5 милиарда да излеете на година, пак ще е дофинансирано, пак ще е неефективно. Страшно е, като погледнете кой изпълнява решенията. Една от най-големите енергийни държавни компании се управлява от една дама, която няма нищо общо с енергията“, заяви той. „Как веднъж не направиха конкурс за дадена позиция, който да е обществено обявен, както е например за директор на националната телевизия?“.

По темата със зелената енергия Илиев заяви: „Осъзнаваме ли ние, че сме четвърти по залежи на мед в Европа? А под Стара Загора има обекти за складиране на въглероден диоксид. Държавата не е дала милиони да направи проучвания и да знае с какво разполага. По Черноморието пък има залежи. Ние си заравяме главата. Ако затворим въглищата, а в процеса на електрификация за автомобилите може да се окаже, че не разполагаме с нужното. В един момент ще внасяме много скъпа електроенергия, защото светът ще плаща повече за този ресурс. Нещата пристигат с 5-10 години закъснение у нас, а ние сме по бели гащи“, коментира Кузман Илиев.

„Държавата не трябва да е като дойна крава във всички посоки, а да има регулаторна и контролна функция“, каза д-р Иванов.

Възможна ли е коалиция между първия и втория? "Тя съществува за Украйна, съществува за Северна Македония, съществува за ядреното гориво. Коалицията съществува и според мен сега вече ще се формализира", твърди Кузман Илиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес