Правителството одобри проект на Декларация от Киев в областта на околната среда. Тя съдържа разпоредби за изпълнение на задачите, които си поставя стълб 8 „Екологична сигурност“ на формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски.
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Целта е създаването на международен механизъм за изчисляване на екологичните щети от военни действия, независимо от местоположението им.
Още: Заради войната в Украйна: България може да разследва престъпления срещу човечеството
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Снимка: Getty Images
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
България е основна част от стълб 8 на формулата за мир
България, която е съпредседател на стълб 8 „Екологична сигурност“, заема активна позиция, като се присъединява към международните усилия за гарантиране на екологичната стабилност в региона.
Проектът на декларацията ще бъде представен за дискусии на среща на министрите на околната среда в рамките на 28-ата среща на страните към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата, която ще се проведе през декември в Обединените арабски емирства.
Още: Митов не е притеснен от вота на недоверие
Още: Денков: Вотът на недоверие няма да мине
Декларацията ще бъде окончателно приета в Берлин през януари 2024 г. на среща на министрите на околната среда на държавите партньори на Украйна, съобщиха от кабинета.
Още: Какво бе решено на срещата в Малта за украинската Формула за мир?