Приемането в Шенгенското пространство е приоритет за България и Румъния. Съвместните действия на двете държави за постигане на тази цел обсъдиха в Атина премиерът акад. Николай Денков и неговият румънският му колега Йон-Марчел Чолаку.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Аргументите към Европа да ни пусне в Шенген
Българският министър-председател сподели два от основните аргументи на нашата страна в полза на членството в Шенген: премахването на границите между България и Гърция и между България и Румъния би освободило ресурс за още по-добра охрана на външната граница на Европейския съюз – между България и Турция; освен това ще изчезнат опашките от автомобили на граничните пунктове между държавите членки на ЕС, което значително ще намали въглеродните емисии.
Още: ЕК каза как убийството на Алексей Петров ще повлияе на приемането ни в Шенген
Още проекти с Румъния
Двамата министър-председатели потвърдиха интереса си от изграждане на нов мост над Дунав, пускане на фериботна линия между Русе и Гюргево и ускоряване на работата по проекта Fast Danube, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
България с опит да намали руското влияние в Молдова
Засилване на дейностите, свързани с изучаването на българския език и култура, както и съвместни образователни проекти между молдовски и български университети - тези възможности за по-активно присъствие на нашата страна сред българската общност в Тараклия бяха тема на срещата между президента на Молдова Мая Санду и премиера Денков в Атина.
Снимка: Министерски съвет
По този начин България ще помогне на Молдова да намали руското влияние сред молдовците с български корени. Русия се намесва във вътрешните работи на Молдова, сподели Санду, цитирана от пресцентъра на МС. Криминални групи, управлявани от Руската федерация, дори купуват гласове на изборите, добави тя. Това тревожи правителството в Кишинев, което е силно загрижено и за ситуацията в Украйна. Молдова работи активно за приобщаване към Европейския съюз.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Още: Не пуснаха Горан Брегович в Молдова заради проруската му позиция
Денков декларира пълна подкрепа за политиката на молдовския кабинет от страна на ЕС и в частност - на България. Той предложи съвместни проекти с Русенския университет в технологичните и ИТ специалности, както и със Софийския и Великотърновския университет в сферата на хуманитарните дисциплини, например в европеистиката. „Това ще даде европейско образование и европейска перспектива на младите хора в Тараклия“, каза министър-председателят.
Още: Десет страни с декларация в подкрепа на Украйна, България също я подписа