Правителството одобри проект на Декларация от Киев в областта на околната среда. Тя съдържа разпоредби за изпълнение на задачите, които си поставя стълб 8 „Екологична сигурност“ на формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски.
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Целта е създаването на международен механизъм за изчисляване на екологичните щети от военни действия, независимо от местоположението им.
Още: Заради войната в Украйна: България може да разследва престъпления срещу човечеството
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Снимка: Getty Images
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
България е основна част от стълб 8 на формулата за мир
България, която е съпредседател на стълб 8 „Екологична сигурност“, заема активна позиция, като се присъединява към международните усилия за гарантиране на екологичната стабилност в региона.
Проектът на декларацията ще бъде представен за дискусии на среща на министрите на околната среда в рамките на 28-ата среща на страните към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата, която ще се проведе през декември в Обединените арабски емирства.
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Декларацията ще бъде окончателно приета в Берлин през януари 2024 г. на среща на министрите на околната среда на държавите партньори на Украйна, съобщиха от кабинета.
Още: Какво бе решено на срещата в Малта за украинската Формула за мир?