„Европейското споразумение с Република Северна Македония е ясно. България няма нужда от посредници в този процес“. Това коментира служебният външен министър Иван Кондов, цитиран от БГНЕС.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Изявлението му бе по повод на днешното изказване на унгарския министър-председател Виктор Орбан, който е на визита в Северна Македония. След срещата си с премиера на РСМ Християн Мицкоски Орбан заяви, че „е предложил на РСМ Унгария да бъде посредник между Северна Македония и България“.
Още: Орбан предложи да е посредник между България и Северна Македония
„Дали страните са готови да приемат Унгария като посредник - ще видим. Ние сме готови да намерим решение, което е приемливо и за РСМ, и за България. Това трябва да решат страните в този конфликт, а ние сме готови да помогнем“, каза още Орбан, който е на двудневна официална визита в РСМ. Още през лятото на 2022 година и България, и Северна Македония приеха „френското предложение“.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече решението на Скопие „историческа възможност“. Подкрепа имаше и от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен относно „френското предложение“, което предвижда вписването на българите в конституцията на Северна Македония.
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Още: Съветник на Орбан нарече "безотговорно" решението на Украйна да се защитава срещу Русия
Две години по-късно промяната в основния закон все още не се случила, а новата власт в Скопие поиска първо да започнат преговорите за присъединяване към ЕС по същество.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така