Премиерът Николай Денков бе приет в Румъния от колегата си Марчел Чолаку, като двамата обсъдиха проявения интерес за реализиране на европейския проект, който ще осигури корабоплаване по Дунав, и изграждане на втори пътен мост "Русе-Гюргево".
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Българският министър-председател обвърза моста с важността му като логистичен маршрут за източния фланг на НАТО.
"Срещата, която проведохме днес, беше сравнително кратка, но както отбелязахте, това е първата ми визита като работно посещение. Неслучайно тя е в Румъния. Ние сме стратегически партньори не само заради подписаните споразумения, а защото има няколко проекта, които трябва да бъдат реализирани - от полза на нашите държави и на европейските ни намерения", заяви Денков на съвместната пресконференция.
"На първо място за нас е темата Шенген. Напълно единодушни сме, че сме изпълнили всички критерии на ЕС и неслучайно имаме положително решение на ЕК и ЕП. Просто трябва да довършим процеса заедно – в дискусии на политическо и експертно ниво с държавите, които имат някакви резерви. Направихме конкретни планове за взаимодействие на нашите министерства на вътрешните работи, гранична полиция, на най-високо политическо ниво. Трябва да сме внимателни с това, което казваме, защото не всичко завиди от нас – има процеси в Нидерландия и Австрия, върху които нямаме контрол", допълни премиерът.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
ОЩЕ: Денков допусна, че през септември можем да използваме силно "оръжие" за Шенген
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
По тази тема Чолаку заяви: "Разгледахме темата за разширяване на Шенген и завършване на процеса на присъединяване на Румъния и България - колкото се може по-скоро. Положихме допълнителни усилия за постигане на тази цел. Продължаваме да работим по европейските инструменти срещу нелегалната миграция и защита на външните граници. Чрез всичко, което е направила, Румъния за пореден път показа, че е надежден партньор на ЕС в тази област и доставчик на сигурност. Ще поддържаме пряк диалог между нас, както и с другите европейски партньори".
Втората най-важна тема според Денков е свързана с транспорта, най-вече моста Русе – Гюргево. „Това направление придоби ново значение след започването на войната в Украйна от страна на Русия, то е важно като логистична линия за източния фланг на НАТО. Трябва да ускорим процеса за проектиране, планиране и подготовка, за да завършим моста. Обсъдихме източниците на финансиране, защото и двете държави искаме той да бъде завършен колкото се може по-бързо. Колкото може по-бързо да се пусне и връзката по фериботната линия Русе – Гюргево, за да отпушим трафика по икономическа линия, да подпомогнем туристите, които трябва да се движат в двете посоки", каза Денков.
Двамата премиери са обсъдили и енергетиката, като двете страни са в процес на преход, каза Денков. „Този преход ще е успешен, доколкото са свързани енергийните системи не само на нашите държави, но и на целия Балкански полуостров“, заяви той.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
И добави, че с румънския премиер са разгледали накратко темата за подсилване на източния фланг на НАТО. „Той има военни и икономически измерения. Трябва да се подсилят транспортните връзки, доставките на горива. Това го засегнахме днес, темата ще продължи на следващи срещи в идните месеци, включително в инициативата „Три морета“, която ще бъде домакинствата от Букурещ през септември. Ще помислим как да планираме общите междуправителствени заседания на двете страни, които от дълго време не са се реализирали“, посочи Денков.
ОЩЕ: НАТО може да надгради бойната група в България до бригада с 5000 войници