„Прегледът, който прави докладът на ЕК е обективен“. Това заяви вицепремиерът и вътрешен министър в оставка Румяна Бъчварова.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Бъчварова коментира констатациите в доклада на Комисията, свързани с работата на МВР. Според нея той отчита неуспехите, неудачите, но и постигнатото особено по отношение на шести показател, който отразява работата по напредък в областта с борбата с организираната престъпност.
Бъчварова посочи, че се констатира и това, че вече има доста осъдителни присъди и много дела, които са в ход, предаде БГНЕС. „Отбелязан е неудачният период, в който ГДБОП беше преструктуриран, заедно с ДАНС и се посочва, че това е една от причините за спиране на добрата практика и този ход е препятствал ефективното функциониране на институциите”, посочи тя.
Според Румяна Бъчварова обективно и ясно са отчетени постиженията, като възвърнатият ритъм на работа в ГДБОП, увеличаване на аналитичния капацитет, сътрудничество с „Европол” и партньорските служби. „Това беше постигнато в рамките на по-малко от 2 години. Сегашната ГДБОП е не просто обновена институция, а такава, която работи изключително ефективно и това не може да бъде скрито и е видимо и навън”, заяви министърът на вътрешните работи.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
По отношение на пети показател-борба с корупцията, Бъчварова заяви, че в доклада се дава добра оценка на МВР за борбата с вътрешната корупция. „МВР е дадено за пример. Препоръчва се да се използва практиката на МВР в борбата с вътрешната корупция и от другите ведомства”, каза вътрешният министър в оставка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Същевременно днес (25.01.) неправителствената организация „Прозрачност без граници“ представи доклад във връзка с Индекса за възприятие на корупцията (CPI) за 2016 г. Оказва се, че индексът на България през 2016 година е 41 пункта, като с това страната заема 75-то място в световната класация. Така страната ни се озовава на последно място от страните в ЕС в борбата с корупцията.