"Булгаргаз" ще обяви днес официално търгове за доставка на втечнен природен газ (LNG). Това обяви изпълнителният директор на дружеството Деница Златева на брифинг с министъра на енергетиката Росен Христов.
Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
"Ще обявим търг за доставка на втечнен природен газ за ноември и декември 2022 г., обявяваме годишен търг за LNG за цялата 2023 г. и стартираме процедурата с обявяване на търг за дългосрочни доставки 2024 – 2034 г., с което изпълняваме решението на Министерски съвет от миналата седмица", обяви Златева.
Конкретните количества са следните: За ноември - 1,5 млн. мегаватчаса. Очаква се през първата седмица на октомври да приключи търгът и да се изберат доставчиците; За декември – 2 милиона мегаватчаса; Годишният търг за 2023 – 16 млн. мегаватчаса; Дългосрочният търг за 10 години съвпада с годишния резервиран капацитет в Александруполис – по 10,6 млн. мегаватчаса.
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
"За ноември и декември извън това количество имаме количествата от Азербайджан. Ако осигурим тези количества, би трябвало да осигурим изцяло месечното потребление", обяви още Златева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
Според нея ще има открита процедура, ще участва максимално широк кръг компании, което ще доведе до конкуренция за ценови оферти и най-добри ценови равнища. "Работим за слотове за регазификация за ноември и декември, планираме да участваме на годишния търг за регазификация в Ревитуса, най-вероятно през октомври. Обсъжда се и въпросът с допълнителните слотове за 2023 г. а терминалите за LNG в Турция. Стратегическо решение на правителството беше за 10 600 000 мегаватчаса на строящия се терминал в Александруполис за LNG за период от 10 години – разполагаме с такъв капацитет", заяви тя.
"Търговете, които обявяваме, ще минат през някоко етапа – предварителен подбор на кандидатите, всички заинтересовани търговци трябва да подадат писмо за намерения към „Булгаргаз“ и да отговарят на определени изисквания. Второ – подаване на оферти. Трето – оценка и класиране, които ще се качат в сайта на „Булгаргаз“ в секция Търгове", каза Златева.
Дългосрочният търг, по думите ѝ, е стратегически за постигане на реална диверсификация на източници, както и за гарантиране на газовите доставки за 10 г. напред. "Има предварително запазен 10-годишен капацитет на строящия се терминал в Александруполис. Защо сега? Той ще премине през няколко етапа и ще обхване период от 6 месеца. Оценката и изборът на доставчици ще стане през март 2023 г. Търгът ще стартира в момента, за да имаме достатъчно време за следните етапи – публикуване на първоначална информация (днес), презентация пред всички заинтересовани участници (октомври и ноември), първи етап – изпращане на писмо за намеренията, допускане на кандидатите, изпращане на първоначална оферта, класиране на подадените оферти", обясни Златева. Тя обеща прозрачност, откритост, но и конфиденциалност на изпратените оферти.
Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
"След класирането ще започнем изготвяне на рамково споразумение за покупко-продажба на природен газ. Процесът е дълъг, финалното одобрение предстои да се направи от КЕВР. След класиране на 5-те най-добри оферти ще има преки преговори с класираните участници, за да постигнем по-добри ценови равнища. След като бъде избран участник или участници, ще се сключи рамковото споразумение за 10-годишен период, с което напълно изпълняваме решението на МС от 15 септември 2022 г.", добави тя.
Росен Христов каза, че служебното правителство е фокусирано да осигури доставки на газ минимум до края на отоплителния сезон, в идеалния вариант до края на 2023 г. "В рамките на това организираме търговете. Дългосрочният търг стартираме просто за да дадем добър старт на следващото редовно правителство, „Булгаргаз“ не зависи от смяната на правителствата, те имат дългосрочна стратегия за диверсификация. Това, което обявяваме, е голяма стъпка към диверсификацията", обяви енергийният министър.
"Цената за октомври е значително по-ниска от тази за септември благодарение на конкурентните процедури, които направихме", каза той и за пореден път приписа заслугата за това на служебния кабинет, а не на танкерите с втечнен природен газ, договорени от предишното редовно правителство. "Продължаваме по същия път да осигуряваме количества за останалите месеци за 2022 г. и за цялата 2023 г.", обяви Христов.