От 1 август ще бъдат забранени плащанията в брой над 5000 лв. Сега таванът е 10 000 лв. След това от 1 януари 2018 г. плащанията в брой ще бъдат ограничени до 3000 лв., а от началото на 2019 г. - до 1000 лв. Това предвиждат промени в Данъчно осигурителния процесуален кодекс, които бяха приети на първо четене от бюджетната комисия към парламента.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
От Института на дипломираните експерт-счетоводители обаче коментираха, че промените са твърде рестриктивни и призоваха да се намери някакъв баланс по тази мярка. Миналата година МФ направи същото предложение - за праг на плащанията в брой от 5000 лв., но то беше отхвърлено, главно заради Реформаторския блок.
По време на дебатите обаче стана ясно, че идеята не се радва на всеобщо одобрение от страна на народните представители и законопроектът ще претърпи промени.
От БСП заявиха, че идеята е лоша, тъй като подобна практика няма в нито една европейска държава. Йордан Цонев от ДПС пък коментира, че със снижаването на прага умишлено се създават препятствия пред бизнеса.
Зам.-министърът на финансите Бойко Атанасов обясни пред депутатите, че основната цел на промяната на ДОПК е свързана с въвеждане на нова директива на ЕС, като целта е засилване на борбата с укриване на данъци и агресивното данъчно планиране. С промените в ДОПК се създават правила за осъществяване на автоматичен обмен между приходните администрации в ЕС на отчети по държави, които съдържат информация за разпределението на приходите, печалбите, данъците и активите на предприятия, които са част от многонационална група, предаде Стандарт нюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Мажоритарните собственици на фирми ще отговарят с личното си имущество за дълговете на компаниите към хазната, ако недобросъвестно прехвърлят притежавани от тях дялове или акции, гласят още промените.
Недобросъвестност е налице, когато собственикът е знаел, че фирмата е свръхзадлъжняла и прехвърлянето на акциите или дяловете е извършено преди обявяването на несъстоятелност. За недобросъвестно ще се смята и прехвърлянето на собствеността на фирмата, ако е направено след старта на данъчна ревизия или 6 месеца след приключването й.