Корнелия Нинова ще остане лидер на БСП, след като предложението за свикване на Конгрес на левицата за смяна на председателя, направено на днешния Национален съвет, не бе прието. Това обяви самата тя на пресконференция след заседанието на 8 октомври.
Конгрес ще бъде свикан на 11 и 12 февруари догодина, каза Нинова, а освен това добави какво точно е било решено на заседанието.
"Първо, не подкрепяме правителство с мандат на ГЕРБ, на ДПС и на „Възраждане“. Второ, няма да ходим на разговори с контактна група, предложена от ГЕРБ - в състав Соломон Паси и Росен Плевнелиев. Отговорността за съставяне на правителство е на ГЕРБ и на партиите, които свалиха нашето правителство", каза Нинова.
"Трето, избрахме преговорен екип за другите мандати. Той е от председателя на партията Корнелия Нинова и заместниците Атанас Зафиров, Кристиан Вигенин, Елена Атанасова и Владо Москов. Това е политически екип, ако се стигне до експертен разговор, ще имаме и експертни групи", добави тя.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Четвърто – основа за разговори – ще поставим спешни въпроси, които са средносрочни, дългосрочни и някои принципни позиции. Спешните, които трябва да влязат и в бюджета за 2023, са таван на цени за ток, газ, парно и вода. Необлагаем минимум, който да е прагът на бедност – 504 лв. Безплатни лекарства за деца и възрастни, безплатни учебници, преизчисление на пенсии, минималната работна заплата да е 50% от средната, определение за енергийно бедни и подкрепа през зимата, компенсации за икономиката заради повишаващите се цени на енергоносителите", обобщи лидерът на БСП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Тя иска да води безусловна и последователна битка срещу модела ГЕРБ, срещу "обръчите от фирми и срещу кражбите на 10 милиарда годишно от българския народ". "Ще продължим, докато не въведем правова държава, ред, правила и върховенство на закона", обяви Нинова.
Лидерът на БСП представи средносрочни и дългосрочни политики на партията. Според нея сега най-важни са инфлацията, доходите, цените и бедността, но иска партията да разговаря с другите по три надпартийни теми и да търси съгласие по тях. Става въпрос за темите демографска катастрофа, здравеопазване и образование. Предлагат конкретни решения, особено за здравеопазването - болниците да не са търговски дружества.
Искат и реформа в образованието, която да доведе до качество на образованието и борба с неграмотността. Предлагат залагане на държавни бройки във висшите училища, финансиране от държавата и обвързване с договори от фирмите, където да работят после младите.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Нинова обяви, че БСП е за "ненамеса във войната" в Украйна. "Ние многократно сме заявявали, че сме за мирно разрешаване на конфликта. Износ на оръжие – не. Покупка, лизинг или наем на нови самолети – не, както на 8 нови F-16, така и на заявените от служебния кабинет нови „Грипен“.
"Целта ни е стабилна икономика, силна социална политика, преодоляване на кризата през зимните месеци. Искаме да има народ, който да е здрав и образован", обобщи тя.
След като БСП стана пета политическа сила на парламентарните избори на 2 октомври с едноцифрен процент подкрепа от избирателите, Нинова каза, че не са си "заровили главата в пясъка". "Не смятаме, че запазване на резултата от миналите избори е нещо, с което да се гордеем. Не, ние сме реалисти. Имаме проблем със спада на подкрепата за БСП. Трябват ни сериозни промени и ги обсъдихме", каза тя.
"Свикваме Конгрес на 11 и 12 февруари, той ще даде нов хоризонт с много сериозни решения. Този хоризонт трябва да подготвим по следния начин – подготовка за нова, модерна програма на модерна лява партия. Сериозна организационна реформа – промяна в устава. Създадохме и работна група, която да започне разговори с други леви партии и сдружения, за да се търси широка дискусия за общ ляв блок", добави още Нинова.
Относно промяната в устава, тя заяви, че дискусията е отворена до самия Конгрес. "Днес имаше предложение да се свика Конгрес след 2 седмици, който да разгледа смяна на лидера – това предложение беше отхвърлено с решение на Националния съвет", каза Нинова.
Става въпрос за подписка на 90 членове, съобщена по-рано от Калоян Паргов. Тя обаче не мина. Паргов, Кирил Добрев и още трима членове не бяха допуснати на заседанието на Националния съвет заради решение на контролната комисия. Нинова отказа да коментира подробности за случилото се.