Политиката по управление на отпадъците е чист отпадък и то опакован в модерна опаковка на загриженост за екологията и изпълняване на евродирективи. Това каза народният представител от ПГ на "БСП за България" и член на Изпълнителното бюро на партията Манол Генов в реплика към министър Нено Димов по време на петъчния парламентарен контрол
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
То дойде във връзка с управлението на отпадъците и случая с изгорялата автомагистрала "Струма". "Силно се надявам да сте оценили щадящия начин, по който зададох въпросите към вас. Обаче дано не си мислите, че това е от особен респект към властта, защото - не.
Очаквах, както ми отговорихте, да ми отговорите подробно: дати, проверки, комисии. Вината явно се прехвърли върху фирмени субекти. Разказахте за предприетите мерки, но като практика в държавата и в управлението винаги след инцидентите някой друг е виновен, винаги има обещания с изсипани милиони. В случая 1,8 млн. лв. от Пътната агенция.
Не очаквах да поемете повече осъзната отговорност по този случай, защото той е доста скандален", обърна се Манол Генов към министъра на околната среда. "Време е Българската прокуратура, когато има такива инциденти, да насочи острието на ударите си и към държавните институции, защото тук този случай поне две ведомства трябваше да отговарят и да им бъдат предявени обвинения", заяви още Генов.
Според него всичко това доказва слабостта на държавата. Председателят на парламента Цвета Караянчева призова Манол Генов да зададе въпроса си и отбеляза, че има разделение на властите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
От своя страна министърът на околната среда Нено Димов изрази надежда, че Генов като народен представител не го съветва да не изпълнява законите. "Процедурата, по която се върви с предписанията, с налагането на влезли в сила постановленията и продължаването към отнемане на разрешението, не може да бъде произволна.
Законът много ясно е казал: в рамките на три години - две влезнали в сила. Има едно влезнало в сила и друго, което е в съдебна фаза. Предполагам не желаете да направя предложение хората да не могат да се защитават пред съда. При всички положения това е процес и той е започнал. Този процес не може да се реши мигновено, независимо, че в някои случаи може да ни се иска", изтъкна още министърът.