Категорично заклеймяваме насилието на хутите в и извън Йемен, заяви по БНР посланикът на Великобритания у нас Н.Пр. Роб Диксън.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Ситуацията е изключително динамична. Работим с нашите международни партньори по установяване на фактите и вземане на решение какъв отговор на ситуацията да дадем. Всичко е много тревожно. Категорични сме, че плавателните съдове трябва да могат свободно да плават, спазвайки международното право".
Още: МВР официално потвърди за българи на отвлечения кораб
На България й трябва стабилно правителство
Н.Пр. Диксън отбеляза, че е необходимо стабилно правителство, което да изпълнява задачите на България, за да се справи с предизвикателствата.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Корупцията лишава обикновените българи от ресурси, които са им необходими за училища, пътища, икономически растеж. Корупцията отслабва институциите и е благоприятна за враждебни действия на други страни. Корупцията прави обществата уязвими за враждебна намеса. Борбата с корупцията, укрепването на върховенството на правото са много важни елементи от затвърждаването на европейската ориентация на страната. Нашата страна ще продължи да ви подкрепя като приятел и съюзник в това усилие", декларира той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
Сигурността на Черно море
Още: Вицеадмирал за отвлечения кораб: Опасно е, конфликтът влиза в морето
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Въпросът за сигурността на Черно море е много важен, подчерта също посланикът и напомни за оказваната широкомащабна подкрепа на Украйна.
"Ние сме твърдо решени, че ще продължим да подкрепяме Украйна. Обединеното кралство е осигурило 9,3 млрд. лири в подкрепа на Украйна. Категорични сме, че сигурността на Черно море е много важен аспект от цялостната картина на отговора на този конфликт. Значението на този регион е особено голямо".
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Той отбеляза и огромното значение на сигурността на доставките на житни култури.
Войната в Украйна
Относно санкциите на руски компании и лица по цял свят посланик Диксън обеща, че ще продължат да работят за оказване на натиск върху Кремъл заради нахлуването в Украйна.
"Предизвикателството пред двете ни страни от руските враждебни действия доказва значението на нашата съвместна работа. Това е предизвикателство, пред което сме изправени и като съюзници, и като партньори, и като приятели".
Във връзка със споразумението между Великобритания и България за стратегическо партньорство, британският посланик коментира: "Периодът е много важен, защото ние укрепваме, засилваме нашето партньорство и сътрудничество и го издигаме на стратегическо равнише".
Още: Хутите за кораба с отвлечените българи: Отнасяме се с тях според ислямските норми
Партньорство между равни
По думите му това е партньорство между равнопоставени субекти, които работят по отбрана, сигурност, миграция и иновации. Амбицията от двете страни е то да се разраства, подчерта той.
Н.Пр. Диксън отбеляза и съвместната работа по въпросите на отбраната и сигурността. По думите му това е съществена част от партньорството между двете страни. Искаме да доразвием това сътрудничество, каза той.
"По линия на стратегическото партньорство ще има подкрепа за доставки в сферата на отбраната, защото нашата отбранителна промишленост е изключително добра и много се радваме, че държави като Полша се възползват мащабно от способностите на Обединеното кралство, които то може да предложи в подкрепа".
Още: Британският посланик: За Пеевски, Божков и Желязков има ясни доказателства за тежка корупция
Друг съществен елемент е свързан с амбицията за разширяване на партньорството в сферата на транснационалното образование, посочи британският посланик у нас. И продължи: "То има за цел да позволи на българските студенти да учат и да получават британска образователна степен в България, в български учебни заведения. Става дума за партньорства между университети в двете държави. Ползата за България от това е, че тези студенти са по-склонни да останат на българския пазар".