"Настоящият Висш съдебен съвет е орган по политически назначения и не може да гарантира съдебната независимост, каквато е прогласена на конституционно ниво. На политически и икономически принцип някакви хора са установили чрез своите протежета контрол над българското правосъдие."
Това мнение изрази пред БНР Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика. Според него проблемите в процедурата за избор на Иван Гешев за главен прокурор са същите при избора на Борислав Сарафов. "Същите протежета ще изберат същия като профил човек. Сарафов много успешно успя да свали Иван Гешев и да почисти следите", заяви Брегов.
"Трябва да споменем отличната работа по "Барселонагейт", където бяха прекратени и четирите направления на разследването; абсолютното мълчание по "Хемусгейт", където 60 милиона лева бяха платени в кеш и все още се мълчи по въпроса; отличен 6 може да се получи по замитането на разследването по "Осемте джуджета", където в специализираната прокуратура действаше ОПГ от прокурори и не бяха наказани дисциплинарно всеизвестни в прокуратурата лица. Да припомним и другата шестица – Владислава Цариградска казва, че освен че неправомернно ѝ е свалена охраната, не се провежда никакво детайлно и ефективно разследване по това кой отправя заплахи към нея, като всички в Северна България знаят кой коли и беси в българското правосъдие."
Запитан за публично огласяваните от Пеевски упреци към прокуратурата, че не прави нищо за "кеша и пътя на Копринката", експертът посочи: "Ако осветли с еднаква мяра всички тези казуси, тогава ще можем да кажем дали пази или не пази някого."
Сарафов - новият Гешев?
За да се спре процедурата по избор на нов главен прокурор, освен законодателна техника, ще трябва и политическо отиграване – да бъде питан Конституционния съд, за да се подаде добър пас към президентството. Този ход не може да бъде отигран само в Народното събрание, обясни Иван Брегов.
"За да се даде възможност, докато се пита КС, Радев потенциално да не подпише указа, законосъобразно да не го подпише, за назначаването на Сарафов при потенциален избор от ВСС. Така че да не го вкарат в хипотезата, в която не си изпълнява президентските правомощия."
Снимка: БГНЕС
Трябва да се приложи законодателна техника, така че ВСС да не е възпрепятстван да упражнява правомощията си, но да има "заиграване със сроковете", смята Брегов. "Тази процедура да бъде в удължен срок или в кратки срокове да бъде избран девети състав на ВСС. Това са двете посоки, в които може да се мисли."
"Съдия Владислава Цариградска рискува всичко и продължава да правораздава при максимална натовареност. Тя не получава солидарност на 2200 съдии от системата, а на критично малцинство. Това показва, че който и да излезе да говори, няма да бъде подкрепен от системата", коментира Иван Брегов.
Още: Иван Гешев съди България в Страсбург
Доста е странно, че почти целият състав на ВАС реши да омаловажи българската Конституция и в разрез с това да натовари Георги Чолаков със забранена от Конституцията отговорност, заяви той относно председателя на Върховния административен съд и подкрепата, която той получи от върховните съдии да продължи да изпълнява задълженията си в условия на изтекъл мандат. "Това показва, че вътре в системата нямаме съпротивителен ресурс."
По думите му още се чува, че "има и съдии и прокурори на абонамент - освен заплатата, всеки месец те получават бонуси, нерегламентирани по закон. Който се противопостави на тези бонуси, може би ще развали рахатлъка в самата система. Бонуси от кръговете в правосъдието, които вилнеят последните 10-15 години", каза още Иван Брегов.