Премиерът Бойко Борисов предложи на кабинета да забрани на частни фирми да се занимават с разпространението на печата на територията в цялата страна и възложи задачата на "Български пощи". Решението беше гласувано на Минситерски съвет, като допълнителна точка. За това съобщи самият Борисов във Facebook.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
На практика това означава, че от разпространението на хартиените вестници следва излезе депутатът от ДПС Делян Пеевски, който държи монопола в сектора през "Табак Маркет" АД.
Премиерът мотивира предложението си с призива на "Репортери без граници" (Reporters sans frontières / Reporters Without Borders / RS), които преди дни бяха в София. Той обяви, че въпреки че не успял да се види с тях заради Европейския съвет, ги слушал "внимателно" и "единственото, което държавата може да направи" в тяхна подкрепа и в подкрепа на свободата на словото е да не оставяме частници да правят разпространение".
Затова тази връзка днес взехме решение за възлагане на “Български пощи” ЕАД да извършва дейността по разпространение и продажба на печатни издания на територията на страната. “Български пощи” са 100% държавни и имат достъп до всички населени места и така ще гарантираме, че всяко издание, че отиде там, където искат да го прочетат", мотивира предложението си Борисов.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Actualno.com припомня, че България се намира на 111 място в света в годишния индекс за свободата на медиите, публикуван от "Репортери без граници". Мястото на страната не се променя спрямо 2018 година и остава най-ниското в ЕС и региона. На 17 октомври генералният секретар на „Репортери без граници“ Кристоф Делоар и Полин Адес-Мевел, говорител и ръководител на отдел „Европейски съюз и Балкани“ в организацията бяха в България и се срещнаха с президента Румен Радев. Двамата изразиха загриженост, че в последните 13 години в България се наблюдава устойчива тенденция на влошаване на свободата на словото. Като проблем пред страната ни те откроиха и липсата на ефективни резултати в разследването на случаи на нападение и заплахи срещу български разследващи журналисти. Седмица по-късно решението на Кабинета идва като отговор на техните призиви.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Тук можете да видите цялото изявление на премиера Бойко Борисов в началото на заседанието на Министерския съвет.
Министър-председателят благодари на всички, които са работили през годините за отпадането на Механизма за проверка и сътрудничество. "Включително и на Сергей Станишев", добави той в началото на заседанието на Кабинета в МС.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Отпадането на мониторинговия доклад на ЕК е успех за цялата страна. "Благодаря на всички, които направиха така че да имаме добър доклад за България. Съжалявам, че някои политически наши опоненти реагират все едно нещо лошо се е случило. Било подарък за правителството. Никъде на казват правителстовото или Борисов, или който и да било, казват България. Утре ще дойдат да управлят - ще имат една държава, която не е под ударите на механизми. А това, което ще продължи в Европа да се прави - всички държави да бъдат наблюдавани за върховенството на закона, свободата на медиите и демокрацията. Оновните принципи на ЕС. Случи се нещо хубаво за България. Но дори отделянето ни от Румъния не е хубаво, защото трябва да вървим съседите, Балканите заедно, за да има просперитет този регион", каза Борисов.
"Отпадането на механизма е нещо добро, но това трябва да ни амбицира още повече, още повече всеки ден, всеки час да се бориме за върховенството на закона, за борбата с корупцията, контрабандата и това, което към днешна дата са отчели, че се прави добре, но ние, които винаги сме били критични към себе си - знаеме, че още не сме идеални. Трябва да положиме още допълнителни усилия", завърши той.