Ако план сметката не се промени и не се заложат амбициозни цели и строг контрол, София няма да стане по-чиста, но повече пари ще отиват в посока на все същите познати фирми и прякори. Това заяви в профила си във Facebook общинският съветник Борис Бонев.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Поводът за публикацията му е провелото се вчера заседание на Стопанската комисия, на което се е обсъждала план сметката за почистването или как София ще изхарчи 217 млн. лв. през 2020 г.
Зададох редица въпроси и ако въобще получих отговори, те бяха меко казано незадоволителни. На едва 34 страници доклад от зам.-кметовете по екология Йоана Христова и финанси Дончо Барбалов, в най-груб вид и без какъвто и да е анализ, са наблъскани числа, повдигащи съмнения за продължаване на безконтролното харчене на нашите пари, пише Бонев.
В част от план сметката, например за лятно почистване на територии за обществено ползване, разходите до 30 септември 2019 г. са общо 24 081 512 лева. В тази цифра влиза ръчно метене на тротоари, улични платна, алеи, спирки МГТ, пешеходни подлези, надлези и др., като разходите за тях са 13 662 423 лева. За механично метене на улични платна и площади разходите пък са 1 489 754 лева. За механично метене на тротоари, алеи и други места за обществено ползване разходите са 38 120 лева. За събирането и транспортирането на отпадъци от улични кошчета разходите към септември 2019 г. са 3 529 698 лева.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Затова ще настоявам план сметката да се разпише като документ с анализ кое, как и защо е изпълнено или не е изпълнено, заявява Бонев.
Да се заложат много повече средства за машинно метене, вместо за армии чистачи с метли (разликата е 1 към 9). Да се дадат ясни отговори за какво отиват 9-те милиона предвидени за "външни услуги" на общинското предприятие за преработка на отпадъците. Да се отговори, защо едва 25% от инвестиционната програма е реализирана, но се иска увеличение за 2020 г.
Да се предостави междинен отчет за дейността на Столичния инспекторат с разбивки на фишове, актове, наказателни постановления по наредби. Колко е стойността на наложените и събрани глоби, както и разбивка на числения състав на инспектората, заявява Бонев.
Надявам се, че колегите от комисията също ще поискат да знаят отговорите на тези въпроси и ще направят необходимото планираните средства да се изразходват правилно и резултатно. Администрацията е време да разбере, че взискателността на гражданите и техните представители в общинския съвет е силно завишена и тяхната нетърпимост към баламосване е изчерпана, подчертава още общинският съветник.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му