"Ще разгледаме внимателно числата в бюджета, освен чисто финансово-икономическата част, която колегите ще представят, след това ще направя политическо обобщение". С тези думи започна брифитгът в централата на партията лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. С 6,4% дефицит еврозона няма, отсече той.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
ОЩЕ: Служебният кабинет предлага бюджетен дефицит от 6.4%, няма да пипа данъците
"Служебният премиер представи бюджет с 6,4% дефицит от БВП. Това са приблизително 12 млрд. лева. Този огромен дефицит е в резултат на политическата криза, започнала през лятото на 2020 г. - в деня, в който влязохме в ИЕРЕМ 2. Вижда се, че държавният дълг ще нарасне близо двойно до 70 млрд. до края на 2025 г. За следващите 3 години ще платим само за лихви по прогнозите на Донев над 4,5 млн. - колкото две магистрали "Хемус" или да ремонтираме всички училища в България. Бюджетът съдържа скрити дефицити - разходите за растеж са ограничени, средствата за образование намаляват като дял от БВП - от 4,4 до 4,1%. Същоито се случва с разходите за здравоопазване, социални помощи и обезщетения. Инвестициите по националния бюджет са на санитарния минимум", заяви Деница Сачева.
Според нея прогнозите за икономически растеж са твърде оптимистични. "МВФ намали двойно прогнозата си, като оцени възможния растеж до 1,4% от БВП, а БНБ допуска растеж от 0,4%. Справянето с такъв дефицит ще бъде изключително трудно. Свиването на дефицита без да се пипат данъци, може да става с неповече от 1% на година, това ще обезсмисли референдума за еврозоната - защото не отговаряме на нито един. Трябва или да се вдигат данъци, или да се отложи влизането в еврозоната", заяви тя.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Делян Добрев заяви, че в тази драматична ситуация няма лесни решения. "Трябва голямо мнозинство в парламента, за да се вземат непопулярни решения. Веселата компания от ПП докара държавата до сметката, която получихме вчера от Министерството на финансите. Ние предупреждавахме, че това ще се случи още от 22 януари 2022 г. Казвахме многократно, че тегленето на дългове е капан за всяко правителство", посочи той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
От своя страна Красимир Вълчев заяви, че има структурни проблеми и скрити дефицити
"Бях упрекван от служебното правителство преди 10-15 дни за цифри, които съобщиха, но вече пред вас стои официално закона за бюджета", обяви Бойко Борисов.
По думите му дългът ще стане 70 милиарда.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
"Обръщам се към Възраждане - случката е, че 2.2 милиарда ще отидат за лихви в чуждите банки", добави Борисов. Това ни очаква за всеки, който казва, че може и иска сам да управлява.
"Днес вече трябваше да имаме отговор от партията на Промяната, с кой желаят и от кой очакват подкрепа, защото от всички, означава, че нямат никакво намерение да го правят. След като не искат да конкретизират кои са всички започваме да четем бюджета"
"В деня, в който президентът излезе с вдигнатия юмрук, ние ви вкарахме в най-бялата организация - Европейския банков съюз и чакалнята на Еврозоната. От всички изпълнени критерии, сега няма нито един изпълнен критерий", каза той.
На въпрос готов ли е да управлява с БСП и ДПС Борисов заяви: "За да извадим държавата от дъното - сме готови да го направим".
"Не бива да се вглеждаме в миналото, за да не се спънем още утре в настоящето. Уплахът е огромен, защото има още капани, неотразени в бюджета. В Чирен е пълно с пъти по-скъп газ, посредниците чакат да бъдат компенсирани. Разликата в цената очакват някой да я покрие - това е още половин милиард, заем от близо милиард, който беше даден на "Булгаргаз" - кой ще го плаща?", попита Борисов.
"Има как, но този път не искам да съм сам", заяви той.
"Първите, които ще пострадат ще бъдат пенсионерите"
"Нито едно от тези неща нямаше да се случи преди две години, но сега се случи"