Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивши служители на Мария Габриел: Претоварваше ни, тичахме да ѝ купим кола и цигари

15 май 2023, 10:05 часа • 18141 прочитания

Мария Габриел се надява да поеме управлението на страна, която почти не я познава, и да напусне град, който я познава твърде добре.

Миналата седмица европейският комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите беше избрана за кандидат-премиер на България от лидера на нейната партия ГЕРБ Бойко Борисов с цел да излезе от политическата безизходица.

Ако успее да състави правителство, 43-годишната Габриел ще напусне Брюксел, където изгради кариерата си, за да стане най-новото лице на масата на Европейския съвет, пише Politico.

Тя ще остави след себе си спорна репутация на млад, динамичен комисар с истинска страст към технологичния прогрес, на когото обаче му липсваше сериозност, за да изпълни програмата си, и който притискаше служителите си до краен предел, анализира брюкселското издание.

От 2019 г. насам тя е загубила 19 служители, което е приблизително толкова, колкото е броят на целия кабинет на Комисията. Бивши служители разказват пред медията, че Габриел е натоварвала допълнително хората, които е ръководела, и е искала от тях да се занимават с лични въпроси, несвързани с работата. Един от тези хора описва времето си в кабинета на ЕК като "кошмар".

"Има различни видове комисари. Някои от тях са млади, с добри връзки. Те са гладни, амбицирани са да напреднат в кариерата и това понякога ги изнервя", казва служител от кабинета на Европейската комисия, говорейки при условие за анонимност.

Номинирането на Габриел за следващ министър-председател би могло да помогне на Борисов, който държи властта над българската политика повече от десетилетие, да се измъкне от затруднено положение. Бившият премиер е критикуван, че управлява страната като мафиотска държава. Последният удар по лидерството му беше нанесен, когато се появиха снимки на нощното му шкафче, на което има пачки с банкноти от 500 евро, златни кюлчета и пистолет, припомня Politico.

Габриел има седем дни - до 22 май, за да състави правителство.

"Тя има желание наистина да се включи в тези промени, за които се говори", каза Николай Денков от ПП-ДБ. "Това, което се видя обаче, беше, че хората около нея непрекъснато се опитват да й говорят на ухо".

Една изгряваща звезда

Позицията на Мария Габриел в Европейската народна партия (ЕНП) се издигна с брака ѝ през 2012 г. с французина Франсоа Габриел - бивш асистент на тогавашния председател на групата на ЕНП Жозеф Дол.

Отношенията с Дол дават на Мария Габриел достъп до големи фигури на ниво ЕС от различни партии - от германския ХДС/ХСС, френската "Републиканците" и италианската "Форца Италия". Тя все още заема длъжността заместник-председател на ЕНП.

"Тя беше добър колега, но понякога имах чувството, че получава позициите си от другаде", по-специално от ЕНП, казва бивш европейски комисар, който е работил с нея. "Тя беше като партиен войник".

Габриел беше член на ЕП от 2009 г., преди да бъде привлечена в Европейската комисия през 2017 г. - номинирана от Борисов, който тогава беше премиер - на мястото на Кристалина Георгиева, която напусна ЕК, за да оглави Световната банка.

Габриел получи подкрепата на тогавашния председател на Комисията Жан-Клод Юнкер, който също е от групата на ЕНП и който съгласува кандидатурата с Борисов в телефонен разговор малко преди тя да стане официална. Юнкер размести ресорите на своите комисари, като издигна германеца Гюнтер Йотингер на влиятелния пост в областта на бюджета и администрацията, а Габриел пое политиката в областта на цифровите технологии.

Нейната задача е да обнови цифровата икономика на Европа, която се бори да увеличи мащаба си, за да се противопостави на американските технологични компании, страдайки от липсата на инвестиции и регулаторни пречки.

Висшата лига

Първата ѝ година на работа беше с много възходи и падения, казват вътрешни хора от Брюксел. Тогава Габриел се бореше да реализира план на стойност 415 млрд. евро за превръщането на ЕС в световен технологичен център. Известен успех дойде към края на мандата на Комисията "Юнкер", тъй като през 2019 г. институциите на ЕС финализираха важни технологични законодателни актове като Директивата за авторското право.

Същата година правителството на Борисов отново номинира Габриел за Комисията на председателя Урсула фон дер Лайен, но новият председател я премества от цифровото досие в по-малко видимия ресор "иновации, научни изследвания, култура и образование". Оттогава насам тя наблюдава "Хоризонт Европа" - фонда на ЕС за научни изследвания и иновации, който е на стойност 95,5 млрд. евро.

В рамките на този нов ресор Габриел се опитва да се представи като "комисар по стартиращите предприятия", посещавайки технологични конференции като Slush, но се налага да се конкурира за ръководството с Тиери Бретон - високопоставения френски комисар, отговарящ за вътрешния пазар, включително цифровите въпроси.

Някои от политическите ѝ инициативи, като например разширяването на фонда за инвестиции в дълбоки технологии за стартиращи предприятия, наречен Европейски съвет за иновации (EIC), се оказаха блокирани от бюрокрацията на ЕК, за което критиците на Габриел я обвиняват, че няма политическа тежест, за да ги отблокира.

Бивш член на нейния персонал заявява, че тя е правила микромениджмънт на процедурните въпроси, като е оставяла твърде малко време за връзка с колегите си комисари. "Тя трябва да знае всичко и не се доверява на никого", казва бившият служител.

Въпреки това нейният стил се е харесал на някои групи от технологичната индустрия в Брюксел. "За разлика от някои, комисар Габриел не е от най-желаещите да бъдат винаги в светлината на прожекторите, но тя е политик, който слуша, винаги прави това, което казва, и е един от най-решителните хора, които познавам", казва Сесилия Бонефелд-Дал, генерален директор на технологичното лоби DigitalEurope.

"Кабинет с люлеещи се врати"

Решителността обаче често има и тъмна страна и Габриел си е спечелила репутация, че изморява персонала си.

Повече от половин дузина хора, които са работили за нея и в тясно сътрудничество с нея, интервюирани от Politico, представят Мария Габриел като изключително взискателен шеф, който притиска служителите си до краен предел, а понякога и над него.

Един от служителите на Комисията, който редовно работи с екипа си, го нарича "кабинет с люлеещи се врати" и казва, че няколко души са напуснали работата си поради прегаряне и токсична работна среда.

"Нейният капацитет в работата е изключителен в сравнение с другите. И тя очаква от теб да работиш много усърдно и да посветиш цялото си време на работата си", казва друг бивш член на нейния екип.

От началото на мандата ѝ през 2019 г. 19 души са напуснали кабинета на Габриел, а 18 са се присъединили - според говорител на Комисията, което е приблизително броят на целия кабинет. Собственият кабинет на Габриел сега наброява 19 души, включително асистенти и шофьори.

Една от бившите асистентки, пожелала анонимност, за да разкаже свободно за опита си в работата при Габриел, споделя, че еврокомисарят редовно е молила персонала да изтича, за да ѝ купи кока-кола и цигари.

"В началото всичко изглеждаше хубаво, мислех, че ще си прекараме добре", казва бивш служител, който разказва за първите седмици на работа. "Но после се превърна в кошмар".

Друг добавя, че макар да е ясно, че "тя все още се учи на търпение", би било добре да бъде "малко по-малко груба".

ОЩЕ: Мария Габриел: Не съм защитила докторантура

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес