Руски самолети многократно са приближавали българските граници и тези дейности на руските самолети не са нови, но новият нюанс е, че има война в Украйна. Всяко едно подобно събитие може да допълнилтено да деескалира. Може да има допълнително развитие на войната, ако руснаците тръгнат да търсят сваления от тях американски дрон.
Още: Томислав Дончев: Референдумът за еврото е още една инвестиция в разделянето на обществото
Още: Проф. Светослав Малинов: Злонамерено е изказването на президента за референдума за еврото
Това мнение изрази бившият заместник-министър на отбраната Йордан Божилов пред bTV.
Още: Руски изтребител се сблъска с американски дрон над Черно море
Божилов се съмнява да се стигне до много сериозна ескалация на напрежението, но изключвам вариант, при който НАТО или САЩ да влязат в директни военни действия с Русия. Това е изключено, коментира бившият заместник-министър на отбраната.
Още: Журналист: Ако Радев и Костадинов бяха честни, трябваше да предложат референдум за излизане от ЕС
Още: Соломон Паси: И с Шенген, и с еврозоната закъсняхме
За Божилов е по-важно да се поднови дебатът у нас как да модернизираме отбраната си.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ивайло Мирчев: България ще влезе в еврозоната и ние ще направим всичко възможно това да се случи
Още: Радан Кънев: Радев няма подкрепата дори на своите най-приближени съветници
Йордан Божилов настоя България да подпомага Украйна, за да може накрая да се говори за мир.
Бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев обясни, че това не е инцидент, а е преднамерен враждебен ранг, направен със санкцията на руския президент Владимир Путин. Той не изключва вариант и дронът да не бил обстрелван.
Проф. Тагарев посочи, че в момента Черно море е военна зона, защото Русия използва всякакви възможности да обстрелва Украйна през море. Всичко това, което се случи ще започне да променя отношението на САЩ към войната, смята бившият министър на отбраната.
Още: Румен Радев: Хората, които се пишат за най-големи демократи, се обявяват срещу демокрацията (ВИДЕО)
Още: Иван Иванов: През август започва ремонтът на отсечката, на която загина 12-годишната Сияна
Проф. Тодор Тагарев изтъкна, че Украйна много отдавна настоява за изтребители. Полша могат да тръгнат към този ход заедно със Словакия и да предоставят такива самолети на Украйна, защото без авиация Украйна ще бъде затруднена в провеждането на контранастъпателна операция, подчерта проф. Тагарев.
Още: Тагарев за сваления американски дрон: Категорична вражеска провокация от Русия