За първи път от много време насам България прави ясна заявка за засилена роля в Черноморския регион, който е от ключово значение за НАТО. Това каза в интервю за седмичното обзорно предаване „Метроном“ на Радио „Фокус“ Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната. Той уточни, че с изграждането на Координационен център на НАТО във Варна България ще направи стъпка към събиране на повече информация и предоставянето й с цел координация на предното разполагане на сили на НАТО в Черно море.
„Това се вписва изцяло в този процес на Адаптирано предно разполагане, който стартира с решенията от Уелс през 2014 година и Варшава през 2016 година. Този център в много голямо степен е естествено разширение на центровете за интеграция на силите в София и Букурещ, като фокусира върху Черно море“, допълни бившият министър на отбраната.
Велизар Шаламанов отбеляза, че изграждането на подобен център е заложено още през 2014 година във „Визия 2020“, с която тогавашният президент Росен Плевнелиев представи предложенията на България за засилване на сигурността и отбранителния потенциал на Алианса в Югоизточна Европа. Той припомни, че всъщност „Визия 2020“ е била приета от Съвета по сигурността на Министерски съвет на 1 септември 2014 година, като оттогава има адаптирана стратегия за национална сигурност и редица други документи, в момента се извършва стратегически преглед на отбраната с участието на всички институции, включително и президентската.
„Логистиката е неразделна част от военната дейност. Към момента в резултат на решения на НАТО такава координационна функция се осъществява в Командването на военноморския компонент на НАТО във Великобритания. От българска страна е предложен допълнителен принос, като начало български, но в процеса на консултации и бъдещ преглед на НАТО да бъде предложен като част от силите на Алианса“, коментира експертът.
Според Велизар Шаламанов засиленото сътрудничество помага да се намали напрежението и да има повече вътрешна прозрачност в НАТО. По думите му центърът ще допринася за диалога с Русия и за намаляване на напрежението, което Русия предизвика с анексията на Крим, части от Грузия и действията в Молдова.