Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безпрецедентно: Бивш министър на Борисов зададе 200 въпроса на кабинета "Петков" за един ден

10 февруари 2022, 15:07 часа • 24518 прочитания

Бившият министър на туризма и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС Николина Ангелкова е задала точно 200 въпроса по парламентарен контрол на членовете на Министерски съвет само за ден. Това показа справка на Actualno.com.

От сайта на Народното събрание става ясно, че Ангелкова на практика не е пропуснала нито един от министрите в кабинета "Петков", като някои от тях имат по повече от 30 въпроса.

Повечето питания касаят назначения или освобождения на хора от длъжност в администрацията на отделните ведомства. Някои от въпросите представляват и публична информация, свързана например с бюджетите на отделните ведомства, а в други се търси отговор относно премии на служители.

Обществена тайна е, че с формата на парламентарен контрол често се злоупотребява и се цели прахосване на ценно обществено време. Блокирането на членовете на Министерски съвет за дълги часове в пленарната зала очевидно е способ, който не е убегнал от полезрението на опозицията в лицето на ГЕРБ-СДС.

За разлика от шефа на Ангелкова - бившият премиер Бойко Борисов, който редовно не се явяваше на парламентарен контрол или изслушвания, то опозицията в настоящия 47-и парламент привиква Кирил Петков почти всеки петък. Наскоро премиерът дори посети пленарната зала няколко пъти в последователни дни - за НАТО, за Република Северна Македония, както и за редовния парламентарен контрол в петък.

Actualno.com отправи и запитване до администрацията на Народното събрание. От там ни изпратиха само стенограмите от проведените заседания на законодателния орган от 39-ото Народно събрание досега. 

По-късно през деня в пленарната зала темата също придоби публичност. Депутатът от "Продължаваме промяната" Настимир Ананиев отправи критика:

"Разбрах, че сте споделили как с тези въпроси имате желание да задръстите администрацията и тя да не работи за промяната. Да, виждаме, че сте задали 300 въпроса за една седмица, но поне внимавайте като правите закани пред какъв кръг ги споделяте", заяви той от трибуната на Народното събрание.

Докато в началото на работата на 47-ото Народно събрание тези форми на злоупотреба с парламентарния контрол не бяха напълно разбираеми за общественото мнение, то към днешна дата избирателите вече явно разбират кой за какво работи в този парламент. Показателно е изследването на експетите от Фондация "Стража", които нагледно показаха цялостната дейност на последния парламент.

Според данни, публикувани към 13 март, независимите експерти отчитат, че за първите три месеца от парламентарната трибуна са били изречени 1 287 079 думи. Ако се направи сравнение с първото тримесечие на 44-тото Народно събрание, тогава обемът на парламентарната реч е бил с около една четвърт по-малък – 840 139 думи. За сравнение именно тогава по време на целия мандат „БСП за България“ са изговорили 234 365 думи срещу 122 949 за управляващите тогава ГЕРБ. В пленарна зала като най-активни се отличават имената изцяло на опозиционни оратори, докато най-активният говорител, който е част от управляващото мнозинство, заема едва 15-то място в класацията, изготвена от „Стража“.

Похватите, както вече бе споменато, са различни. По отношение на използването на процедурите по начина на водене например употребата им е скочила четирикратно, като те са предимно именно от опизицонните ГЕРБ-СДС и ДПС. Относно исканията за почивка от името на парламентарна група пък в 44-тото Народно събрание е имало само една 15-минутна, докато в 47-мия парламент вече са 32 с обща продължителност от 10 часа.

В още свои публични изяви представители на управляващото мнозинство продължават нееднократно да изтъкват, че опозиционните депутати използват процедурните хватки с грубата цел да злоупотребяват. По презумпция мнозинството би могло по всяко време да прекрати дебат, който не се води по същество или който умишлено цели забавяне на работата, но при такова искане опозицията открива нов дебат относно това, че бива репресирана и се прави опит да се запуши устата на депутатите.

Сравнителният анализ допълва статистиката за общия брой зададени въпроси по парламентарен контрол. От първото заседание на Народното събрание до третия месец от неговата работа са зададени 1081 въпроса към министрите, а 1/3 от тях, над 320, са зададени именно от гореспоменатия вече депутат от ГЕРБ-СДС Николина Ангелкова. За сравнение, два парламента по-рано, към министрите на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ са зададени общо 422 въпроса.

По темата работи Ивайло Илиев

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес