Министерството на правосъдието не се консултира с Делян Пеевски. Това каза по БНР министърът на правъсодието Атанас Славов, попитан каква е ролята на депутата от ДПС, който често говори за съдебната и конституционната реформи.
"Част е от процеса по подкрепа за конституционните реформи. Аз в моята дейност нямам съприкосновение с г-н Пеевски. Дебатите се водят в парламента, преговорите се водят в парламента. Министерството на правосъдието не се е налагало да консултира каквото и да било с г-н Пеевски."
Министърът определи като "добра идея записването на НАТО в Конституцията".
Още: Кабинетът е обещал на Пеевски да реши въпроса със зърното до обяд
Баз периоди, в които няма парламент
"Затварянето на този период от време, в който няма Народно събрание, плюс форма на служебно правителство, която изисква диалог с политическите партии в парламента, може би ще е пресечната точка на различните визии как да бъде реформиран моделът", смята той.
Предложението да няма прекъсваемост между отделните мандати на парламента означава, че няма да има дупка от 2-3 месеца без парламент. В периоди на кризи е важно Народното събрание да може да реагира, а то ще може, ако не е разпуснато, допълни той в анализа си на предложенията за конституционни промени.
"Необходими са някакви стандарти, някакви ограничители на дискрецията, която има президентът по Конституция", смята Славов.
Още: Пеевски няма да прибързва със смяната на ИВСС, чака промените в Конституцията
Президентът да назначава тримата големи в правосъдието
Относно предложението да няма укази на президента за назначаването на тримата висши магистрати – председател на ВКС, председател на ВАС и главен прокурор, Славов заяви, че в тази част проектът ще бъде сериозно дебатиран:
"Спокойно бихме могли да оставим тази част на Конституцията, каквато е в момента. Указите на президента дават по-висока легитимност на процеса."
В областите на националната сигурност, на отбраната и на външните отношения са ключовите правомощия на държавния глава, посочи правосъдният министър.
Още: Инспекторатът на ВСС отговори на Пеевски: Свършили сме си работата
"Т. нар. споделена компетентност в тези сфери – на сигурността и на отбраната, е най-добрият възможен модел."
Не може да се мисли, че прокуратурата ще бъде заобиколена. Антикорупционната комисия ще разследва и това е разликата със сегашния модел – ще има ефективно разследване на корупционни престъпления в комисията, но накрая материалите ще отиват в прокуратурата и тя ще повдига обвинението, поясни Атанас Славов.
Деполитизация на инспектората към ВСС
Инспекторатът към ВСС да се деполизитира означава промяна в сегашния модел – например инспекторите да се номинират от органите на съдебната власт и да се избират от парламента, не депутатите сами да решават кого да си избират за инспектор и вътре да попаднат лица, които нямат общо със съдебната система, подчерта Славов. Той е категоричен, че подобна реформа е необходима.