„Държавата не е пред фалит. България има стабилни публични финанси, тя има втория най-нисък дълг към БВП. Страната има буфери, натрупани от години. Политика по доходите може да има тогава, когато е таргетирана към най-уязвимите групи и на онези фирми, които имат нужда”. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов пред "Нова".
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Според него няма намеса в изборите, а има само коментари за отделни проблеми. „Служебният кабинет не може да остави некоментирано нещо, където има проблем”, заяви Пеканов.
„Защо пък аз”. Така Пеканов отговори на въпрос на водещата Лора Крумова дали би се съгласил да бъде министър от редовен кабинет. „В момента съм служебен министър и не искам по никакъв начин да дискутираме тази работа”, заяви той и каза, че в този кабинет има и други добри министри - като регионалния Иван Шишков.
Приоритетите на редовния кабинет, според него, са: „политики по доходите, социална защита, но и устойчиви публични финанси".
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
За Пеканов съдебната реформа не е нещо абстрактно, условията й са разписани в Плана за възстановяване и устойчивост. "Благодарение на правосъдния министър Крум Зарков те са подготвени”, заяви вицепремиерът от служебния кабинет „Донев-2”.
„Още 2021 г. в Плана за възстановяване и устойчивост имаше очаквания да се заложат въпроси за съдебната реформа. Имаше начин как това да се случи”, поясни Пеканов и допълни, че изпълняваме техническите критерии (за Шенген) от години.
ОЩЕ: Атанас Пеканов: Ще предложим увеличение на пенсиите и учителските заплати в новия бюджет