България няма да въвежда 15% корпоративен данък, данъкът остава 10%. Това обяви министърът на финансите Асен Василев на извънреден брифинг по повод оповестеното по-рано днес на пресконференция на ГЕРБ.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Той определи като "злонамерени" и "целенасочени лъжи" твърденията на ГЕРБ, че България тихомълком се е съгласила с предложението на ОИСР и Г-20 да се уеднакви ставката за данък печалба във всички страни в размер на 15%.
На пресконференция днес ГЕРБ попита кой разреши корпоративният данък у нас да се вдигне до 15%. Томислав Дончев обвини служебното правителство, че се държи като избрано от парламент с хоризонт поне два мандата.
"Минималната данъчна ставка от 15% ще важи евентуално в бъдеще само за транснационални дигитални компании с обороти над 20 млрд. евро като "Google" и "Amazon", както и за международни компании, които работят в повече от една държава, и имат обороти над 750 млн. евро, при условие, че нямат солидно присъствие в държавата, където новата ставка трябва да бъде наложена. Нито една българска компания няма да бъде облагана с 15% у нас, дори и да има обороти над 750 млн. евро. Т.е. оставаме на 10% данък", заяви министър Василев.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Все пак Василев посочи, че у нас подобна промяна би засегнала няколко мултинационални компании, като например търговските вериги. Предложението на ОИСР не се отнася за финансови компании като банки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Той поясни, че разговори за единна корпоративна данъчна ставка се водят от повече от четири години, като идеята е да се преустанови избягването на данъци от международните компании, които оперират в различни държави. "Този процес ще продължи още поне 4 години, защото трябва да се вземе решение от Европейската комисия, да се приемат евродирективи", заяви още Василев
Предложението на ОИСР е прието от 130 държави. Три европейски страни са против него - Ирландия, Естония и Унгария.