Вече е официално назначен новият директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), обяви министърът на културата в служебното правителство проф. Велислав Минеков, съобщиха от културното ведомство.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Новият ръководител на института е арх. Петър Петров, избран след конкурс за длъжността, на който се явила и досегашният директор арх. Даниела Джуркова, която не е успяла да събере необходимия брой точки.
„Този институт страдаше по отношение на своето състояние, малобройните специалисти, сграден фонд. Започваме работа в нова светлина“, заяви проф. Минеков.
От своя страна арх. Петров заяви, че една от първите му задачи ще бъде да стартира процес по актуализация на списъка с недвижимото културно наследство, както и неговата дигитализация.
Преодоляване на забавяне на преписки за съгласуване, адекватни мерки, свързани с опазване на наследството, възстановяване на диалога с научната общност, подобряване на вътрешната организация – това бяха само една малка част от приоритетите, които посочи арх. Петър Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Той обеща добър диалог със всички други институции, които имат отношение към опазването на културното наследство.
Пред медиите министърът на културата разкри и информация за нови нередности, извършени при реставрация на културни обекти, давайки за пример паметника на Александър II. Там извършилият на реставрацията не е бил вписан в Регистъра на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация на културни ценности, което е сериозно нарушение на Закона за културното наследство.
Проф. Минеков заяви още, че е заварил ръководеното от него ведомство в тежко финансово състояние. „Министерството на културата е буквално обрано до дъно още през май месец, а всеки ден идват проекти за културни събития. Нямаме финансова сила за организирането им“, посочи той.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Министърът изрази и тревога по отношение на избора на директори за културните институти и заяви, че с екипа му ще започнат обсъждане и изработване на нова методика за това, тъй като досега това е ставало предимно „по приятелска линия“.
Служебният министър отговори и на писмо от Камарата на строителите, с което те отхвърлят обвиненията му за некачествени ремонти на паметници на културата. Според Минеков в становището на Строителната камата има „няколко странни тези“. „Първо - за средствата, които са изразходвани, съобразно волята на дарителя. В това писмо никъде не се споменава какви точно са средствата, които са изразходвани за ремонта, наречен реставрация, какво е получено от този загадъчен дарител и какво е финансирано допълнително - дали от общината, дали от самата Камара, как е взето решението за финансиране. Човекът, който е финансирал, ако го е финансирал наистина, е в санкционния списък на САЩ и е заподозрян като участник в организирана престъпна група. Нормално ли е в България да приемем подобни средства, независимо от добрите намерения?“, запита проф. Минеков.
Министърът на културата обяви още, че проверява документи, в които има съмнения за редица нередности, извършени от високопоставен служител в неговото ведомство, обещавайки да даде повече подробности за случая след няколко дни, когато има всички доказателства.
Проф. Минеков засегна за пореден път казуса с БНТ, след размяната на взаимни упреци и обвинения между него и генералния директор Емил Кошлуков, настоявайки за промени в Закона за радиото и телевизията. „Очаквам отговор от СЕМ за нарушеното ми право на отговор в националната телевизия“, каза министър Минеков.