Със сигурност на срещата с министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин ще стане дума България да помогне на Украйна с въоръжение. Ще стане дума и за допълнително разполагане на сухопътни компоненти на наша територия. Това мнение изрази в студиото на Нова телевизия бившият министър на отбраната Ангел Найденов.
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Той обаче не на мнение, че ние не можем да си позволим да даваме нищо, а по-скоро трябва да искаме от НАТО. Попитан какво трябва да искаме, Найденов заяви: "Всичко, каквото предвиждат плановете за отбраната не само на националната територия, но и като част от отбраната на Алианса".
Найденов обясни, че еър полисинга, който трябва да се осъществява в небето на България, е нов тип мисия, при която трябва да се атакуват вражеските сили със всички средства.
Той коментира, че страната ни не се движи в синхрон с общите отбранителни действия на НАТО и изоставаме.
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Според него излизане на конфликта извън територията на Украйна би означавало въвличането на НАТО и прекрачване на прага на Трета световна война.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
„Няма нова фаза в конфликта, но има нов момент от страна на украинската армия. Тя минава в контранастъпление. Смята се, че Русия използва преговорите и прекъсването на сухопътните операции, за да прегрупира силите си”, уточни Найденов.
Ген. Аню Ангелов, също бивш военен министър, заяви, че за отбраната на страната е необходимо настаняването на многонационални сили, които да компенсират дефицитите в армията ни.
Според него са необходими противовъздушни и противоракетни сили, каквито нямаме. "Нашият зенитроракетен комплекс няма разпознаваща функция „свой-чужд”, което може да постави под заплаха от т.нар. приятелски огън дори българските самолети", заяви той.
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Ангелов също е на мнение, че страната ни не може да си позволи да предостави голяма военна помощ на Украйна. „Единственото, което можем да дадем, са преносими зенитно-ракетни комплекси, които имаме на складове или противотанкови ракети. Всичко останало е огромен дефицит за страната ни. Недостатъците трябва да бъдат покрити от сили на съюзниците”, добави той.