Изтече срокът за обявяване на извънредно положение в страната, а днес беше публикуван Закона за здравето, каза министарът на здравеопазването Кирил Ананиев на извънреден брифинг. "Знаете, че министърът на здравеопазването може да внесе предложение в правителството и МС да реши да обяви изванредна епидемична обстановка . Считаме, че противоепидемичните мерките трябва да продължат да се прилагат, защото няма рязка промяна в развитието на болестта.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Убедени сме от оценката на главния държавен санитарен инспектор, а той прави анализ и на базата на неговия доклад, правителството смята, че пандемията от коронавирус е наистина опасна. МС прие решение на базата на моето предложение, да обяви извънредна епидемична обстановка от 0 часа на 14 май до 14 юни.
Мотивацията ни е дълга, ще ви запозная с част от нея", каза Ананиев.
"Причинителят на заболяването е с неизвестна инфекциозност. В научните среди няма все още яснота. Огнищата на коронавирус са разпространени в цялата страна, в семейна среда, в болнични и в социални заведения. Липсва специфично лечение, изследванията за ваксина не са завършени.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Заболяването засегна и медицински персонал в лечебните заведения", каза още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Предстои да издам няколко заповеди, които ще влязат от 0 часа на 14 май. Едната е за противоепидемичните мерки, втората за преминаване през КПП-тата, третата – за карантина и изолация, четвъртата – какво ще остане за работи.
От разхлабването на мерките се разрешават трансплантациите и посещението на градини и паркове.
"Обсъждаме дали при заболяване от 100 души на ден да засилим мерките. Обратни на отслабването ще бъдат предприети", каза още здравният министър. На работодателите ще се препоръча персоналът им да работи дистанционно. Това ще бъде задължително за служители над 60 години.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Ще бъде направена анкета с родителите дали и кога да бъдат отворени детските градини, каза Ананиев. Според него около 45% от родителите не искали да пускат децата си. Всяка ясла и градина трябва да отговаря на определени критерии, които ще бъдат валидни както за персонала, така и за родителите. Ако се стигне до отваряне, групите ще бъдат от 10-12 деца, а на персоналът ще бъдат направени тестове за коронавирус и ще се спазват строги противоепидемични мерки. Спазването на дистанция между децата ще се контролира от персонала.
Припомняме, че по-рано днес бе прието решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, считано от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г., съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
"Пандемията от COVID-19 представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите. Заболяването поставя системата на общественото здравеопазване в извънредна ситуация, в която е необходима и изключително важна своевременната реакция и въвеждането на мерки за намаляване на риска от разпространение, както и възможността за тяхната промяна и адаптиране според новите научни данни за заболяването и причинителя му", се казва още в съобщение до медиите.
Вижте още:
Обявиха извънредна епидемична обстановка на територията на страната