Не държавният глава, отхвърлят ги (бел.ред. - рокадите в кабинета Борисов 3) тези десетки хиляди, които са на улицата. А между нас казано, тези промени всъщност нищо не променят. Те не могат да дадат нов живот на кабинета - нито от персонална гледна точка, нито от гледна точка на политиките, които се изпълняват. Още по-малко могат да облекчат напрежението от основните проблеми, които се поставят във фокуса на общесвото. Това е някаква маневра, която аз не мога да схвана като замисъл. Първите впечателения са, че предизвиква обратен на очакваното резултат - не успокоява, а енергизира протеста. Това каза пред БНТ проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет към президента Румен Радев.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Това, което е новото е, че вместо първоначално заявените мотиви преди дни за оставката на тримата министри (Младен Маринов, Владислав Горанов и Емил Караниколов) - че са посочени за свързани с Делян Пеевски, вчера ние не чухме това, подчерта Малинов.
"Чухме нещо друго, което е по-важно. За първи път министър-председателят призна за пропуски в тяхната работа, особено що се отнася до финансовия министър", каза политологът.
Всичко започва от реалните проблеми, те не са измислени. Няма дим без огън, дори да има хиперболизиране, допълни Маринов.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
"Ясно е, че има много проблеми, премиерът леко повдигна завесата като говореше за това защо трябва да си отиде Горанов. Няма как министърът на финансите, дори да е абсолютен некадърник, да не знае какво се случва в Комисията по хазарта. Да не знае какво се случва и какво внася в хазната един от най-големите данъкоплатци въобще, т.е. има някакво постепенно - на час по лъжичка - признаване на проблемите, които изкараха хората на улицата. Но това е доста късно, няма да свърши работа", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Според Малинов политическият живот на кабинета е приключил, но може да бъде удължен физически, ако управляващите се "запънат", но въпросът е в това дали то може да върши работа.
Според политолога управляващите нямат изгода да удължават агонията, а е по-добре да се върви бързо към предсрочни избори."Те ще понесат щети, знаем защо ги е страх от служебен кабинет, но от гледна точка на запазване на избирателите си, биха имали по-големи шансове в края на октомври, отколкото хипотетично през март догодина. Защото здравият разум, показва, че отношението към това управление няма да се подобрява. Дори да дойдат тези милиарди, с които ни забълбукват, дори и да започнат да се усещат. Има нагласа в обществото, която тласка към промяна, каза още той.
Проблемът е, че останалите играчи не са в кондиция. Според Малинов при избори сега е възможен парламент със 7-8 политически субекта.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Има изседвания, правени в началото на протестите, защо не ги оповестяват агенциите, не знам, но аз имам неофициален достъп до такива данни. Картината е много променена. В челото има сериозни размествания. Има общ спад на тези системни партии, като изключим засилената подкрепа към "Да, България". И има 2 или дори 3 нови субекта, които имат шанс да влязат в парламента.", обясни политологът.
Напрежението между президент и правителство е от самото начало и според Малинов е било предизвикано от правителството. Спомнете си как започна самият мандат на Радев, неговата реч в парламента."Аз съм бил свидетел, че той се е стремял да поддържа комуникация, но постепенно стана все по-трудно. След това през февруари ситуацията качествено се промени - с обявеното свалено доверие на президента към правителството и оттам нататък ситуацията се разви, обясни Малинов. Не е въпрос на лични отношения, а поради същността на проблемите, пораждащи напрежението. Когато едната страна е глуха за диалог с позицията "Ние сме за всичко прави", няма как да стане, категоричен беше той. Според Борисов е точно обратното - контрира го водещият иво Никодимов. "В Радев проблемът е, че той не е професионален политик, той няма навиците да заглажда острите ръбове. Той е устроен иначе. Много пъти е имало съвети към него да бъде буфер, да не отговаря. Той тази роля не я прие", отговори Малинов.