Народното събрание прие на първо четене актуализацията на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. "За" промените гласуваха 141 депутати, 1 беше "против", 83 от ГЕРБ и ДПС се въздържаха.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
В изказване пред депутати преди гласуването на законопроекта социалният министър Георги Гьоков заяви, че пенсионната система е силно увредена. По думите му това е така заради грешни политически решения, политически, а не експертни такива. Министърът изрази надежда, че между първо и второ четене на законопроекта за актуализация на ДОО депутатите ще предложат съществени промени, а не популистки.
С промените се предлагат промени в параметрите на пенсионната политика, които ще бъдат осъществени на два етапа - от 1 юли 2022 г. и от 1 октомври 2022 г.
Предложенията за промени в сила от 1 юли са: Всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., се осъвременяват с 10 на сто; за пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., изплащаните към 30 юни допълнителни суми (т.нар. ковид добавки) и индивидуалните суми, представляващи разликата между дохода от пенсия през декември 2021 г. и дохода от пенсия през януари 2022 г., се включват в размера на получаваната пенсия за трудова дейност, след прилагане на осъвременяването с 10 на сто.
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
За пенсиите за трудова дейност, отпуснати от 1 януари до 30 юни 2022 г., изплащаните към 30 юни допълнителни суми (т.нар. ковид добавки) се включват в размера на пенсията. За пенсиите за трудова дейност, които ще бъдат отпуснати след 1 юли 2022 г., също се предвижда включване на 60 лв. в размера на пенсията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 370 лв. на 467 лв. (увеличение от 26,2 на сто).
Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличава от 1500 лв. на 2000 лв. (увеличение от 33,3 на сто).
Във връзка с предвижданото увеличение на социалната пенсия за старост от 170 лв. на 247 лв. (увеличение с 45,3 на сто) и обвързаните с нея размери на пенсиите, несвързани с трудова дейност, и добавките, които се определят в процент от нея, във финансовите параметри на законопроекта е предвидено съответното увеличение.
Още: Лена Бориславова: Лично съм била свидетел как Пеевски заповядва и ГЕРБ изпълняват
Още: Гроздан Караджов: Шест пъти дронове са навлизали над летищата у нас през 2024 г.
Предложенията за промени в сила от 1 октомври 2022 г. включват максималният размер на получаваните една или повече пенсии да се увеличи от 2000 лв. на 3400 лв. (увеличение от 70 на сто).
В резултат на предложените промени в нормативната уредба консолидираният бюджет на държавното обществено осигуряване остава балансиран (с нулево бюджетно салдо). Заложено е увеличение на приходите и получените трансфери по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване с 1 386 500 000 лева.
В сферата на услугите много фирми не плащат осигуровки или на много места не плащат осигуровки върху пълното възнаграждение, каза представител на Икономическия и социален съвет.