Ако по време на изборите на 2 април бъдат направени заплахи за бомба, то ще се решава случай според случай какво да се прави, а няма да има масово затваряне на изборни секции. Това съобщи Националната телевизия.
Темата стана "гореща", след като два поредни дни беше направена серия от бомбени заплахи срещу училища в цяла България. Съответно, много учебни заведения бяха затворени, а досега така и не е открито взривно устройство.
Засега не е ясно кой стои зад тези заплахи, но вече има доста експертни мнения, че това е тест за полицията ни. А МВР министърът Иван Демерджиев директно заяви, че става въпрос за хибридна атака, свързана с Русия.
В социалните мрежи обаче дискусията надхвърли "хибридността". Една от най-обсъжданите теми е дали с тези заплахи не се прави нещо в училищата, след като децата са изведени, за да се нагласят изборите.
Славчо Велков се съгласи, че версията бомбените заплахи да са свързани с изборите не може да се изключи. По думите му в конкретния случай става въпрос за нещо по-организирано, тъй като заплахите са над 100. „Говорим за заплахи, отправени по комбиниран способ – по имейл, по телефон. Може да се говори за телефонен тероризъм, а не кибертероризъм. В конкретния случай буди тревога факта, че заплахите се случват на територията на цялата страна. Притеснителни са и твърденията, че извършителите са повече от един. Като прибавим и това, че след няколко дни предстоят и парламентарни избори, а избирателните комисии в по-голямата си част ще са съсредоточени в сгради на училища, това е изключително сериозно и не трябва да се пренебрегва”, смята той.
Важно е да се променят не само протоколите, а да има добра физическа сигурност, за да сме сигурни, че заплахата е с цел да се уплашат хората, а не да се извърши конкретна дейност за взривяване. Много е трудно да се установи кои са извършителите на обажданията за бомбените заплахи. Това заяви бившият заместник-министър на отбраната Йордан Божилов.
ЦИК към Демерджиев: Как ще гарантирате сигурността на изборите?