Дваж крой, веднъж режи. Този принцип е особено важен преди избори за тези, които смятат да гласуват. В България обаче, но не само у нас, да бъдем честни, често се избира на база някакви лични впечатления. И след това се чудим защо стана така.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
За да не се чудим, добре е да видим кой какво обещава и дали може да го изпълни. Затова през тази седмица (29.09.14 – 03.10.14) Actualno.com ще представи предизборните програми на всички партии, присъстващи в момента в анкетата ни „За кого ще гласувате на изборите?”. Разделяме ги по определен признак – декларирана принадлежност към политическото пространство, както и мащаб на одобрение според популярните социологически проучвания. Правим и го и заради факта, че особено лидерите на най-големите партии – ГЕРБ, БСП и ДПС, не желаят да се изправят пред избирателите и да защитят програмите си в дебат. След като явно политиците нямат какво да ни кажат в очите, да видим поне какво е записано в програмите на партиите им. Продължаваме с лявата идея – БСП и АБВ.
БСП Лява България
За разлика от ГЕРБ например, основната партия вляво, доста нетипично, не се е отпуснала в предълги пасквили. Програмата на БСП се побира само в 18 страници, но пък тонът е до болка познат, както и изводът – нищо ново не е научено, нищо старо не е забравено. Венецът на червеното убеждение блести ярко от още от първия абзац – 90% от хората в България са ощетени от Прехода, недоволни от липсата на справедливост. „Само няколко процента от населението разполагат с най-много власт. Това са спечелилите от ограбване на труда на народа; осребрилите участието си в държавната и местната власт чрез обслужване на корпоративни и чужди държавни интереси; погазилите закона, останали ненаказани заради липсата на политическа воля и независима съдебна власт”.
Според БСП при управлението на Пламен Орешарски червената партия си е изпълнила обещанията, но същевременно, в противовес на тази теза, не е успяла с радикалната промяна, която е обявила. Тя остава на дневен ред, „за да се отстоят националните интереси и да се преборим с бедността, неравенството и корупцията”. Но залогът е още по-голям, според БСП – застрашена е демокрацията!!! И само възстановяването на доверието в политиката ще спаси нещата, казват от „Позитано”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Първото голямо обещание е следното: „Ще проведем обществена дискусия по важните и актуални конституционни въпроси: за собствеността и монополите, за по-силно регулиране на банковия сектор, за баланса на властите и за организацията на съдебната система”. Обещава се да има закон за монополите, но подробности няма. БСП иска от НАП и НОИ да противодействат на масовата практика работодатели да укриват реалния размер на заплатите. И предлага да се създадат публични регистри към министерствата, ведомствата и общините, които да предоставят информация за разпределянето на държавните средства и техните ползватели.
По отношение на икономиката БСП вижда намесата на държавата в ключови сектори като определяща за благополучие. Приоритетни сектори в червената идея са енергетиката, земеделието, туризмът, някои подсектори в машиностроенето, информационните технологии, културните и творческите индустрии. От данъчна гледна точка БСП залага на прогресивно облагане на доходите.
В банковия сектор червените се обявяват за законови промени по отношение на търговските банки и на банковия надзор с цел по-голяма сигурност на сектора. Иска се ревизия на дейността на БНБ и на Комисията по финансов надзор да се даде правомощие да контролира прилагането на правилата за получаване и ползване на публични средства от търговските банки. БСП предлага и да се премахнат таксите за гражданите при плащания към бюджета и да получат равни права с банките пред съдебната власт.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
В социалната сфера и пазара на труда се изтъква, че БСП е размразила доходите, но иска „постъпателно увеличаване на минималната заплата, пенсия и социални плащания съобразно с повишаване на производителността на труда и на реалната издръжка на живота”. Червената партия „е загрижена” и за интеграцията на ромите, която счита за неуспешна дотук.
БСП посочва 12 „червени линии”, от които не се съгласява да отстъпи при никакви обстоятелства. Те са:
- Преминаване към прогресивно облагане на доходите на физическите лица и към семейно подоходно облагане;
- Насочване на финансовите средства от държавата за издръжка на образованието в държавните и общинските училища;
- Здравеопазване, което засилва обществения характер на системата чрез по-силно ангажиране на държавата, изравнява достъпа в различните региони, въвежда ясни стандарти за медицинските дейности и равностойни финансови условия за различните лечебни заведения;
- Пенсионна реформа, която обвързва решенията за пенсионната възраст с продължителността на живота, въвежда гъвкави условия за пенсиониране и гарантира получаване на пенсия при навършване на определена възраст и реално достижим осигурителен стаж;
- Провеждане на реиндустриализация на страната;
- Продължаване на проекта "Южен поток";
- Развитие на ядрената енергетика чрез предприемане на активни действия за строителството на АЕЦ "Белене"; удължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй"; продължаване на процеса по изграждане на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй" при отстояване на националните интереси.
- Неприемане трудът да бъде поставян в неравностойно положение по отношение на капитала при данъчното облагане и приноса към осигурителната система;
- Несъгласие с прилагане на технологии за проучване и добив на шистов газ, както и с такива за въглищна газификация. Запазване на ограниченията при пускане на генномодифицирани продукти на пазара и в околната среда;
- Никакво отстъпление от постигнатите в Европейския съюз социални и екологични стандарти при обсъждане на Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестици (ТТИП).
- „Не” на закони, с които исторически събития се използват за конюнктурни политически цели и засягат националните интереси и достойнството на БСП;
- Против разширяване на санкциите срещу Русия.
АБВ
Основният акцент в платформата на партията на президента на България в периода 2002 – 2012 година Георги Първанов е превръщането на страната в президентска република. И за целта се иска промяна в Конституцията – работата по промяната трябва да започне незабавно, казва АБВ. Промяната обаче следва да стартира само след национален референдум за съгласие.
Освен засилване на правомощията на президента, АБВ вижда и няколко други промени по отношение на държавните институции и структурата на трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна. При законодателната власт се предлага смесена избирателна система, като 50% от депутатите са мажоритарно избрани, задължително гласуване и ефективни наказания за купуване на гласове. АБВ иска и трикратно намаление на партийните субсидии плюс премахване на практиката за партийни назначения в бордовете на държавни предприятия.
При съдебната власт се залага на премахване на политическите назначения във ВСС чрез парламентарната квота, превръщането на поста „съдия” в изборен и мандатен, намаляване на мандата на Главния прокурор от седем на пет години и изборът му да се прави от парламента. В това отношение виждането на АБВ съвпада с позицията на Реформаторския блок. По отношение на местната власт се иска децентрализация.
В специалната графа „Борба с корупцията”, АБВ си поставя няколко приоритета – създаване на Агенция за борба с корупцията по високите етажи; прехвърляне на всички обществени поръчки в една държавна агенция и тяхното напълно публично провеждане плюс уеднаквяване на основните изисквания към кандидатите в отделните области; създаване на специализирана парламентарна комисия, която да следи и дава становище по разходването на публичните средства; забрана на касови плащания над 1000 лева, като се ограничат таксите за безкасови плащания; недопускане на офшорни компании до участие в публични фондове, до собственост върху медии и финансови институции; създаване на публичен регистър на всички бенефициенти на публични средства – европейски и национални.
В областта на отбраната основен приоритет на АБВ е създаването на Агенция за военно-промишления комплекс, която да управлява държавната собственост. МВР да се съсредоточи в битката с битовата престъпност и да пази границите, казва АБВ.
При здравеопазването акцентът е НЗОК – Касата трябва да се освободи от зависимостта си от държавния бюджет, обсъждане да се намали ставката на ДДС за купуваните от държавата лекарства, както и да има два здравни пакета – един от НЗОК и един от частните здравноосигурителни фондове. АБВ си поставя за цел във всеки регион да се построи една високотехнологична болница, а във всеки областен център - поне по една многопрофилна болница. А голямото обещание е безплатно здравеопазване за децата и техните майки и за бременните.
Относно образованието АБВ иска цифровизация на учебниците в средното образование, въвеждане на дуална система на обучение – точно както ГЕРБ, както и „военно-патриотично обучение” в гимназията. Основната цел е бюджетът за образование да достигне 5% от БВП, като за висшето образование да отиват 1,1%, а за науката – до 1,5%. Заплатите на учителите да растат на база постигнати резултати, иска още АБВ. И за финал – нов Закон за БАН.
При трудовия пазар голямата новост е намерението за въвеждане на ваучери за почасова заетост, както и минимална заплата за почасова дейност, като на първи етап целта е тя да е 4 лева на час. Предвижда се и облекчено жилищно кредитиране на работещите млади родители. АБВ иска и премахване на таваните на пенсиите за стаж, натрупан след 1.1.1997 г. и на максималния осигурителен доход.
В областта на данъчната политика АБВ предлага въвеждане на данък върху операциите на финансовите пазари, умерено прогресивно подоходно облагане (10, 15 и 20%) и възстановяване на необлагаемия минимум в размера на една минимална работна заплата, облагане на едрото наследство и въвеждане на семейното подоходно облагане. АБВ иска и планирането на бюджета да става на база седмгодишните бюджетни рамки на ЕС. В земеделието предложението е за преференциално подпомагане на младите фермери, на дребните производители и на производителите, които увеличават дълбочината на преработката на селскостопанската продукция и създават работни места. И, разбира се, недопускане на ГМО.
В сектор „Енергетика” АБВ не иска едновременно строителството на две нови ядрени централи едновременно. Трябва да се положат всички усилия за максимално удължаване на живота на 5 и 6 реактор в АЕЦ Козлодуй и възобновяване на строителството на АЕЦ Белене. Евентуално разширяване на АЕЦ Козлодуй може да стане в бъдеще, на основата на ясен анализ и при провеждането на всички необходими процедури, казва АБВ. И добавя, че „Южен поток” трябва да се случи, но само съгласно европейските правила. Залага се и на по-усилено производство на въглища, но с инвестиции в технологии за спазване на екологичните стандарти, което не е ясно дали съвпада с намерението на ЕС да намалява това най-замърсяващо околната среда производство.