Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Actualno.com представя обещанията на политиците - алтернативите

03 октомври 2014, 07:00 часа • 21289 прочитания

Дваж крой, веднъж режи. Този принцип е особено важен преди избори за тези, които смятат да гласуват. В България обаче, но не само у нас, да бъдем честни, често се избира на база някакви лични впечатления. И след това се чудим защо стана така.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

За да не се чудим, добре е да видим кой какво обещава и дали може да го изпълни. Затова през тази седмица (29.09.14 – 03.10.14) Actualno.com ще представи предизборните програми на всички партии, присъстващи в момента в анкетата ни „За кого ще гласувате на изборите?”. Разделяме ги по определен признак – декларирана принадлежност към политическото пространство, както и мащаб на одобрение според популярните социологически проучвания. Правим го и заради факта, че особено лидерите на най-големите партии – ГЕРБ, БСП и ДПС, не желаят да се изправят пред избирателите и да защитят програмите си в дебат. След като явно политиците нямат какво да ни кажат в очите, да видим поне какво е записано в програмите на партиите им. Завършваме обзорите си с алтернативите – малки партии, които имат право да бъдат чути, след като слушахме толкова дълго големите, които не направиха нищо.

Нова България

Създател и водач на партията е инж. Ивайло Симеонов, а бюлетината ѝ е номер 8. На първо място в програмата си „Нова България” поставя прозрачността и счита, че ще тя ще стане факт чрез електронното правителство и оценка на въздействието на всеки закон преди той да влезе в сила.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

„Нова България” иска и промени в Конституцията – въвеждане на електронното гласуване, намаление на партийните субсидии до 4 лева на глас, а не 12, както е сега, забрана кандидати за депутати да се кандидатират в повече от един многомандатен регион. И най-важното – депутат да може да се отзовава от поста си, ако 20% от гласоподавателите в региона му поставят въпроса за отзоваване и 50% от действително подадените гласове в подкрепа на народния представител решат, че той трябва да напусне Народното събрание. Отзоваване на депутати трябва да има и при определен брой отсъствия от работа в парламента при „безпричинно неявяване”. Трябва да се предвиди възможност да се разпуска парламента при липса на кворум, казват още от партията. И да се махнат служебните коли плюс безотчетните разходи на народните представители. За финал – радикално предложение, а именно – да се премахне Великото народно събрание.

В областта на социалната политика визията е следната – осигурителните вноски отиват директно за пенсията на плащащия ги, а помощите за деца в случаи на родителите, които нямат 18 години, се премахват. „Нова България” иска и намаляване на срока за получаване на помощи за безработни до 6 месеца, но за сметка на това помощите да са в размер на пълната работна заплата. И за финал – да бъде въведен социален пакет с придобивки в натура, вместо пари.

В икономическия сектор „Нова България” залага на износа – чрез създаване на специални клъстери в тази насока, както и организация на големи изложения с признати чужди производители. Партията иска приемане на Закона за фалит на физическите лица и предприемачите, настоява и заместник-министрите да се назначават след предложение и одобрение на браншовите организации. „Нова България” е твърдо против АЕЦ „Белене”, иска свободен пазар за електроенергия и налагане на таван на субсидиите за големи земеделски производители в полза на по-малки, ориентирани към биопроизводство. Таванът на субсидиите е част и от Общата селскостопанска политика на ЕС за новия програмен период (2014-2020).

При здравеопазването „Нова България” иска задължителни безплатни профилактични прегледи, както и обединение на болници, за да няма неефективни здравни заведения. Предлага се и единна система за договаряне и купуване на лекарства, както и частни здравноосигурителни фондове да предоставят здравни услуги, за да няма монопол на НЗОК.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

За съдебната система „Нова България” иска пряк избор на Главния прокурор и председателите на върховните съдилища. Настоява се за увеличение на броя на нотариусите, но премахване на таксата за услугите им, както и за премахване на частните съдебни изпълнители. В добавка се иска електронна система за контрол на съдебните процеси и софтуерна система за случайно разпределение на дела.

В сектор „Образование” впечатление прави искането за предучилищното и началното образование паралелките задължително да са 12-16 деца и 16-22 деца съответно. „Нова България” предлага въвеждане на досиета на всички учители, в които се води статистика за квалификацията им, за участието им в семинари, за постигнати резултати с възпитаниците им на състезания. Иновативно е и предложението от пети клас децата да получават професионално ориентиране – как да търсят работа, как се пише автобиография, как да се държат на интервю за работа. За финал – стимули за фирми, които инвестират в образованието.

ПП Зелените

Подобно на „Нова България”, партията на природозащитниците, с бюлетина номер 23, залага на първо място на повечето гражданско участие – чрез пряка демокрация. Конкретното искане касае референдумите – да се провеждат плебисцити при 50 хил. подписа за национален референдум и 4% от избирателите в съответния район за местен референдум. А като тотално средство за граждански контрол, „Зелените” искат да има референдум-вето по отношение за вече приет закон.

В сферата на гражданския контрол „Зелените” поставят и искане за индивидуална наказателна и имуществена отговорност на членовете на колективни държавни органи, начело с Министерския съвет. Електронното правителство също е приоритет – иска се безплатен електронен подпис за граждани и обществени организации, както и електронно гласуване. По отношение на ЦИК – задължителна гражданска квота при оценката и приемането на членовете на комисията.

При съдебната система „Зелените” искат разделяне на ВСС на две камари – за съдии и за прокурори. „Зелените” искат гражданите да могат пряко да сезират Конституционния съд, както и да бъде съживен Института на съдебните заседатели. „Зелените” настояват и за отделен независим орган за контрол на СРС.

По отношение на икономиката изненади няма – залага се на екологично чистото. „Зелените” искат спиране на държавната подкрепа за икономически неефективни и опасни за здравето производства, като парите от тази подкрепа да отиват за преквалификация на кадри. Иска се и забрана на офшорки при участие в обществени поръчки, свързани с използване на природни ресурси, обществено имущество и публични средства. Настоява се за гражданска квота в КЗК. А при транспорта основната трябва да е железопътният транспорт – с модернизирана жп мрежа, както и изграждане на вело-инфраструктура.

Интересно е и виждането за банковия сектор – нулева такса за предсрочно изплащане на кредити, въвеждане на пределни такси за различните банкови услуги, из земване на активи на кредитополучатели само след съдебно решение. При обезпечени банкови кредити – отговорността на кредитополучателя да бъде само до размера на обезпечението, казват „Зелените” и искат въвеждане на финансов омбудсман. И, разбира се – директно въвеждане на Директива 2014/49/EC в банковото ни законодателство.

При данъчната система „Зелените” искат минималната работна заплата да не се облага, както е сега, и плоският данък от 10% да се запази за доходи от до 6 хил. лева месечно – над тази граница да се въведе прогресивна данъчна система. „Зелените” залагат и на премахване на авансовия данък за бизнеса, намаляване на дискриминационния данък върху печалбата на едноличните търговци от 15% на 10%, по-високи данъци и мита за замърсяващи околоната среда производства, продукти и услуги плюс данъчни облекчения за зелени производства и услуги.

За селското стопанство „Зелените” настояват за пълна забрана за отглеждане на ГМО и ясно обозначение на храни с ГМО съставки, забрана на неоникотиноидните пестициди, които имат доказано негативно въздействие върху отглеждането на пчели. Иска се създаване на Национална геномна банка за съхранение на местни сортове земеделски култури и породи животни плюс създаване на икономически стимули за отглеждането им. Стимули се предвиждат и за по-малките фермери, чийто живот е пряко свързан със селото. И за финал – насърчаване на отглеждането на индустриален коноп.

В сектор „Енергетика” целта е амбициозна - през 2035 г. страната трябва да е независима от вносни енергийни източници, вкл. ядрени, а през 2050, свободна от използване на изкопаеми горива. За целта се предвижда Национална енергийна стратегия, която поставя като основен приоритет подобряване на  енергийната ефективност в домакинствата и бизнеса (четирикратно намаляване на енергийния интензитетна българската икономика) и увеличаване дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в общия енергиен микс на страната до 35-40% с приоритет- стимулиране използването на ВЕИ в домакинствата, малките и средните предприятия и селското стопанство. 70% от енергийните ни нужди да се задоволяват от малки инсталации и местни източници. И най-важното – всеки гражданин да може да избира свободно доставчика си на енергия. „Зелените” искат и разпускане на БЕХ.

За здравеопазването като приоритет е посочена националната здравна карта, която да бъде осъвременявана ежемесечно и реално да показва картината на здравеопазването в страната. Това означава всеки гражданин да има възможността да види в района, в който се намира, какви специалисти работят, какви липсват, какви изследвания може или не може да си направи. Подготовка и въвеждане на „диагностично-свързани групи” като система за отчитане на дейност и финансиране на здравните заведения, вместо сега съществуващата система на т.нар. „клинични пътеки”. В този ред на мисли се иска да се махнат регулативните стандарти, които определят броя на отделните видове дейности в болниците. Освен това парите, предвидени за подобряване на материалната база да не надхвърлят 30% от бюджета на болничните заведения. Предлага се и във всяко лечебно заведение да има специален орган за контрол на дейността. За лекарите – отпадане на излишни специализации, задължително изисквани от НЗОК (например специализацията по „обща медицина” за личните лекари, без която те не могат да практикуват). Може би най-важното – закон, че здравните осигуровки няма да се ползват за друго, освен за плащания за здравни дейности.

В сектор „Образование” революционното предложение е подобно на това на „Нова България” – създаване на кариерни центрове при средното образование. Иска се и връщане на свободно избираемите предмети, плюс акцент върху темите, касаещи опазването на околната среда. За висшето образование се иска финансиране на университетите не според броя на студентите, а според качеството на образованието. „Зелените” искат и обсъждане за намаление на студентските такси.

Само по отношение на околната среда основните акценти са – включване на водите и горите като национално богатство в Конституцията на Република България и работеща система за управление плюс контрол на режимите на защитените територии и зони. За целта „Зелените” искат Агенция за защитените територии и зони, която да координира и направлява дейностите по управление и мониторинг. И, разбира се, спиране на незаконното застрояване на защитени зони и опазване на горските ресурси. Конкретна мярка е намаляването на ползване на дървесина от горските стопанства до нивата от 2005 година. „Зелените” искат и забрана за добив на инертни материали от речните корита.

ПП Глас Народен

Партията на Светльо Витков има доста лаконична предизборна платформа. За съдебната система се иска „премахване на имунитети и двойни стандарти”, прокуратурата да мине към изпълнителната власт, преразглеждане на тарифите на частните съдебни изпълнители. Настоява се и служебен адвокат да се назначава по граждански дела, когато граждани нямат възможност да платят за юридическа защита.

Социалната политика е обобщена чрез три основни цели – увеличаване на детските надбавки, на пенсиите, но те трябва да се вдигнат чрез икономически ръст и здравните осигуровки да се харчат за здравеопазване.

За икономиката „Глас Народен” подхожда много, някои биха казали дори твърде иновативно. Основната идея е да се засили конкуренцията „чрез предоставяне на стратегически държавни ресурси при едни и същи ясни стандарти и условия на принципите на равнопоставеност в бизнеса”. Партията на Витков иска и предимство при даването на земеделски субсидии за малките фермери. Залага се и на „приоритетно участие на български фирми при разпределяне на обществени поръчки”. Иска се и ограничаване на лицензионните и разрешителните режими.

„Глас Народен” също залага на електронното правителство, иска и държавна политика за правото на достъп до безплатен и неограничен високоскоростен интернет. Витков настоява торентите да не се пипат.

В сферата на образованието иновативното предложение е поощряване на домашното обучение и родителските кооперативи, съчетаване на читалищна дейност и училища в малките населени места. За висшето образование се иска „отпадане на излишните университети”, но не е посочен критерий за „излишни”.

И за финал - легализация на марихуаната за медицински цели и декриминализация на количество за лична употреба.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес